Ծնվել է 1971թ. հուլիսի 23-ին Երեւանում:
1994թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2002թ.` ԵՊՀ ասպիրանտուրան, 2007թ.` ԱՄՆ-ի Թաֆթս համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը: Իրավաբան:
Ունի արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդականի դասային աստիճան, լեյտենանտի զինվորական կոչում:
Մասնակցել է մի շարք դասընթացների հետեւյալ թեմաներով` «Միջազգային առեւտուր եւ ներդրումներ» (1996թ., Հունաստանի ազգային էկոնոմիկայի նախարարություն, Պիրեյ, Հունաստան), «Դատախազների ուսուցում» (1999թ., Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցություն, Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի իրավական նախաձեռնություն, Ֆրանկլին Պիրս իրավաբանական կենտրոն, Կոնկորդ, ԱՄՆ), «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական համակարգ» (2000թ., Ուկրաինայի իրավական հիմնադրամ, Կիեւ, Ուկրաինա), «Ներքին վերահսկողություն» (2001թ., ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտ, Հետաքննությունների դաշնային բյուրո, Բուդապեշտ, Հունգարիա), «Ղեկավարումը բարգավաճ Հայաստանի իրավական բարեփոխումներում» (2003թ., Կոնֆլիկտների կառավարման խումբ, Քեմբրիջ, ԱՄՆ):
1994-1998թթ. աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի առաջին կարգի մասնագետ, այնուհետեւ` առաջատար մասնագետ: 1999-2006թթ.՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության գիտաուսումնական կենտրոնի գիտաշխատող, ապա ՀՀ գլխավոր դատախազի ավագ օգնական, այնուհետեւ` իրավական եւ կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի պետ: 2006-2008թթ. եղել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալ, դատարանների նախագահների խորհրդի քարտուղար:
2003 թվականից Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի միջազգային եւ եվրոպական իրավունքի ամբիոնի դասախոս է, 2011 թվականից` նաեւ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավունքի ամբիոնի դասախոս:
2009-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 8 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: « Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 8 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
2017թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է ՀՀ փաստաբանների միության պատվոգրով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով (2016թ.):

Born on July 23, 1971 in Yerevan.
2007 - Fletcher School of Law and Diplomacy of Tufts University of Boston (the USA). Lawyer. Justice Second-class Councilor. Lieutenant in reserve.
Participated in a number of training courses: “International Trade and Investments”(1996, Ministry of National Economy of Greece, Piraeus, Greece), “Prosecutors’ Training” (1999, American Bar Association, Central and Eastern European Law Initiative, Franklin Pearce Law Center, Concord, USA), “The European System for Human Rights Protection” (2000, Ukraine Legal Fund, Kiev, Ukraine), “Internal Control” (2001, US Department of Justice, Federal Bureau of Investigations, Budapest, Hungary), “Management in Prosperous Armenia Legal Reforms” (2003, Conflict Management Group, Cambridge, USA).
1994 -1998 - First-class specialist, then a leading specialist in the Legal Department of the Staff of the President of the Republic of Armenia.
1999 - 2000 - Research Officer of the Research and Training Center of the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia. Senior Assistant to the Prosecutor General Office of the Republic of Armenia. Head of the Department of Legal and Structural Reforms of the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia.
2006 - 2008 - First Deputy of the Head of the Judicial Department of the Republic of Armenia and the Secretary to the Council of Courts’ Chairmen.
Since 2003 - Lecturer in the Chair of International and European Law in Russian-Armenian (Slavonic) State University.
Since 2011 - Lecturer in the chair of Law in French University in Armenia.
Member of the RPA Council.
2009 - 2012 - Elected Member of the National Assembly (electoral district #8). Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction.
2012 - 2017 - Member of the National Assembly (electoral district #8). Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly by the territorial electoral list of the electoral district #3 of the RPA.