Ծնվել է 1971թ. հուլիսի 23-ին Երեւանում:
1994թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2002թ.` ԵՊՀ ասպիրանտուրան, 2007թ.` ԱՄՆ-ի Թաֆթս համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը: Իրավաբան:
Ունի արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդականի դասային աստիճան, լեյտենանտի զինվորական կոչում:
Մասնակցել է մի շարք դասընթացների հետեւյալ թեմաներով` «Միջազգային առեւտուր եւ ներդրումներ» (1996թ., Հունաստանի ազգային էկոնոմիկայի նախարարություն, Պիրեյ, Հունաստան), «Դատախազների ուսուցում» (1999թ., Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցություն, Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի իրավական նախաձեռնություն, Ֆրանկլին Պիրս իրավաբանական կենտրոն, Կոնկորդ, ԱՄՆ), «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական համակարգ» (2000թ., Ուկրաինայի իրավական հիմնադրամ, Կիեւ, Ուկրաինա), «Ներքին վերահսկողություն» (2001թ., ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտ, Հետաքննությունների դաշնային բյուրո, Բուդապեշտ, Հունգարիա), «Ղեկավարումը բարգավաճ Հայաստանի իրավական բարեփոխումներում» (2003թ., Կոնֆլիկտների կառավարման խումբ, Քեմբրիջ, ԱՄՆ):
1994-1998թթ. աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի առաջին կարգի մասնագետ, այնուհետեւ` առաջատար մասնագետ: 1999-2006թթ.՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության գիտաուսումնական կենտրոնի գիտաշխատող, ապա ՀՀ գլխավոր դատախազի ավագ օգնական, այնուհետեւ` իրավական եւ կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի պետ: 2006-2008թթ. եղել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալ, դատարանների նախագահների խորհրդի քարտուղար:
2003 թվականից Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի միջազգային եւ եվրոպական իրավունքի ամբիոնի դասախոս է, 2011 թվականից` նաեւ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավունքի ամբիոնի դասախոս:
2009-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 8 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: « Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 8 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
2017թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է ՀՀ փաստաբանների միության պատվոգրով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով (2016թ.):

Родился 23 июля 1971г. в Ереване.
В 1994г. окончил факультет правоведения, в 2002г. – аспирантуру Ереванского государственного университета, в 2007г. – Школу права и дипломатии Флетчера Тафтского университета Бостона (США). Юрист. Советник юстиции второго класса.
Принимал участие в ряде курсов по переподготовке, учебных курсов, международных семинаров и конференций.
1994-1998 гг. - специалист первого класса, затем ведущий специалист в юридическом отделе Аппарата Президента РА. 1999-2000гг. - научный сотрудник научно-учебного центра Генеральной прокуратуры РА, 2000-2006гг. - старший помощник Генерального прокурора РА, 2006-2007гг. - заведующий отделом правовых и структурных реформ Генеральной прокуратуры РА, 2006-2008гг. - первый заместитель руководителя Судебного департамента РА, секретарь Совета председателей судов. С 2003 года - преподаватель кафедры международного и европейского права Российско–Армянского (Славянского) университета, 2011-2012гг. - преподаватель кафедры права Французского университета в Армении.
С 2011г. член Республиканской партии Армении. Член Совета РПА.
2009-2012гг. - депутат НС (избирательный округ N8). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член комиссии парламентского сотрудничества Армения-Евросоюз. Член фракции РПА. Член РПА.
2012-2017гг. - депутат НС (избирательный округ N8).. Председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам. Член фракции “Республиканская” (РПА).
Награжден почетными грамотами Союза адвокатов РА (2001г.), Национального Собрания РА (2011г.), Прокуратуры РА (2012г.), медалью “Вазген Саркисян” (2013г., МО), медалью “За заслуги перед Отечеством” II степени (2016г.).