Ծնվել է 1966թ. օգոստոսի 3-ին Երեւանում:
1990թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի արդյունաբերության պլանավորում ֆակուլտետը: Տնտեսագետ: Տնտեսագիտության թեկնածու:
1984 -1985 եւ 1987-1990թթ. «Շինանյութ» փորձարարական գործարանում աշխատել է բանվոր: 1990-1994թթ. եղել է ՀՀ հարկային պետական տեսչության հարկային տեսուչ: 1996թ. ընտրվել է Երեւանի «Նարեկ» ԲԲԸ խորհրդի նախագահ եւ մինչեւ 2000թ. եղել ընկերության գործադիր տնօրեն: 2000-2005թթ. եղել է ՀՀ ԿԱ պետական գնումների գործակալության պետի տեղակալ: 2005-2010թթ.՝ «Պետական գնումների գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի պետ: 2010-2012թթ.՝ «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պետ: 2014թ.՝ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ: 2016թ.՝ ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ:

Акоп Бегларович Бегларян
В 1990г. окончил факультет промышленного планирования Ереванского института народного хозяйства. Экономист. Кандидат экономических наук.
1984-1985 и 1987-1990гг. – рабочий на опытном заводе “Стройматериалы”. 1990-1994гг. – налоговый инспектор Государственной налоговой инспекции РА. В 1996г. избран председателем совета Ереванского ОАО “Нарек” и до 2000г. являлся исполнительным директором компании. 2000-2005гг. – заместитель начальника Агентства по государственным закупкам при Правительстве РА. 2005-2010гг. – начальник Государственной некоммерческой организации (ГНКО) “Агентство по государственным закупкам”. 2010-2012гг. – начальник ГНКО “Центр содействия закупкам”. 2014г. - заместитель министра градостроительства РА. 2016г. – заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству при Правительстве РА.
С 2000г. - член РПА.
2 апреля 2017 года избран депутатом НС по избирательному округу N 4 территориального избирательного списка РПА.