Ծնվել է 1961թ. մարտի 2-ին Լոռու մարզի Լեռնհովիտ գյուղում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկամեքենաշինական ֆակուլտետը, 1989թ.` Դոնի Ռոստովի (ՌԴ) բարձրագույն քաղաքական դպրոցը: Ճարտարագետ-մեխանիկ: Քաղաքագետ: Տնտեսագետ:
1982-1983թթ. Կալինինոյի շրջանի Լեռնհոիվտ գյուղի դպրոցում աշխատել է ուսուցիչ: 1983-1985թթ. եղել է ՀԽՍՀ հակակարկտային ռազմականացված ծառայության Կալինինոյի ջոկատի ճարտարագետ, ավագ ճարտարագետ: 1985-1987թթ.` ՀԼԿԵՄ Կալինինոյի շրջկոմի գյուղբաժնի վարիչ, քարտուղար, 1988-1989թթ.` ՀԿԿ Կալինինոյի շրջկոմի հրահանգիչ: 1990-1993թթ. եղել է «ՍԻԿ» արտադրաառեւտրային ձեռնարկության (Դոնի Ռոստով) գլխավոր տնօրեն, 1993-1999թթ.` Տաշիրի արծնապատ ամանեղենի գործարանի տնօրեն, ապա` «Տաշիրի արծնապատ ամանեղեն» ԲԲԸ խորհրդի նախագահ: 2008-2011թթ.` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 139 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 50 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 1999-2000թթ.՝ «Կայունություն» պատգամավորական խմբի քարտուղար, 2000-2003թթ.` «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար: Անկուսակցական:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 39 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար: Անկուսակցական:
12.05.2007-30.09.2008թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար նշանակվելու կապակցությամբ (30.09.2008թ.) պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվել են:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր է (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:

1982 - Graduated from the Machine - building Faculty of the Yerevan K. Marx Polytechnic Institute.
1983 -1985 - Engineer, and later senior engineer, at the ASSR Hail-Combating Military Service of Kalinino Detachment.
1985 -1987 - Chair, then Secretary of the LCYU Kalinino District Committee Rural Division.
1988 -1989 - Instructor in ACP Kalinino District Committee.
1990 - 1993 - General Director of “SIK” Industrial and Commercial Enterprise (Rostov on Don).
1993 - 1999 - Director of Tashir Silver Plates Factory, and later President of the “Tashir Silver Plates” OJSC Council.
2008 - 2011 - Chief of the Staff of the President of the Republic of Armenia.
1995 - 1999 - Member of the National Assembly (electoral district #139). Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Member of the “Reforms” deputy group. Non - partisan.
1999 - 2003 - Member of the National Assembly (electoral district #50). Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly.
1999 - 2000 - Secretary of the “Stability” deputy group.
2000 - 2003 - Head of the “People's Deputy” deputy group. Non - partisan.
2003 - 2007 - Member of the National Assembly (electoral district #39). Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Head of the “People's Deputy” deputy group. Non-partisan.
May 12, 2007 - September 30, 2008 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, RPA). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly. Head of the RPA faction. Member of the RPA Executive Body and Council.
September 30, 2008 - Powers as an MP were terminated on the occasion of being appointed as Chief of the Staff of the President of the Republic of Armenia.
2012 - 2017 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district #32. Member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction. Member of the RPA Executive Body and Council.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly by the territorial electoral list of the electoral district #9 of the RPA.