Ծնվել է 1961թ. մարտի 2-ին Լոռու մարզի Լեռնհովիտ գյուղում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկամեքենաշինական ֆակուլտետը, 1989թ.` Դոնի Ռոստովի (ՌԴ) բարձրագույն քաղաքական դպրոցը: Ճարտարագետ-մեխանիկ: Քաղաքագետ: Տնտեսագետ:
1982-1983թթ. Կալինինոյի շրջանի Լեռնհոիվտ գյուղի դպրոցում աշխատել է ուսուցիչ: 1983-1985թթ. եղել է ՀԽՍՀ հակակարկտային ռազմականացված ծառայության Կալինինոյի ջոկատի ճարտարագետ, ավագ ճարտարագետ: 1985-1987թթ.` ՀԼԿԵՄ Կալինինոյի շրջկոմի գյուղբաժնի վարիչ, քարտուղար, 1988-1989թթ.` ՀԿԿ Կալինինոյի շրջկոմի հրահանգիչ: 1990-1993թթ. եղել է «ՍԻԿ» արտադրաառեւտրային ձեռնարկության (Դոնի Ռոստով) գլխավոր տնօրեն, 1993-1999թթ.` Տաշիրի արծնապատ ամանեղենի գործարանի տնօրեն, ապա` «Տաշիրի արծնապատ ամանեղեն» ԲԲԸ խորհրդի նախագահ: 2008-2011թթ.` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 139 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 50 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 1999-2000թթ.՝ «Կայունություն» պատգամավորական խմբի քարտուղար, 2000-2003թթ.` «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար: Անկուսակցական:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 39 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար: Անկուսակցական:
12.05.2007-30.09.2008թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար նշանակվելու կապակցությամբ (30.09.2008թ.) պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվել են:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր է (թիվ 32 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:

Родился 2 марта 1961г. в селе Каракилиса (ныне Лернаовит) Калининского района (ныне Лорийская область).
Офицер запаса
В 1982г. окончил механико-машиностроительный факультет Ереванского политехнического института им. К.Маркса, в 1989г. - Высшую политическую школу в Ростове-на-Дону (РФ). Инженер-механик. Политолог. Экономист.
1982-1983гг.- учитель в школе села Лернаовит. 1983-1985гг.- инженер, старший инженер Калининского отряда военизированной противоградовой службы Арм. ССР. 1985-1987гг.- заведующий, секретарь сельского отдела Калининского райкома ЛКСМА, 1988-1989гг. - инструктор Калининского райкома КПА. 1990-1993гг.- генеральный директор торгово-промышленного предприятия “СИК” (Ростов-на-Дону), 1993-1999гг.- директор Таширского завода эмалированной посуды, затем председатель Совета ОАО “Таширская эмалированная посуда”. 2008-2011гг. – руководитель Аппарата Президента РА.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N139). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член депутатской группы “Реформы”. Беспартийный.
1999-2003гг.- депутат НС (избирательный округ N50). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Секретарь депутатской группы “Стабильность”, 2000г. - руководитель депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N39). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Руководитель депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
12.05.2007-30.09.2008гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по вопросам образования, культуры, молодежи и спорта НС. Руководитель фракции РПА. Член Исполнительного органа и Совета РПА.
Депутатские полномочия прекращены в связи с назначением руководителем Аппарата Президента РА (30.09.2008г.).
2012-2017гг- депутат НС (избирательный округ N32). Член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим  вопросам. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член Исполнительного органа и Совета РПА.