Ծնվել է 1961թ. հունիսի 15-ին Վանաձորում:
1984թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը, 1992թ.` ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնի ասպիրանտուրան, 1998թ.` Երեւանի արտաքին տնտեսական կապերի եւ կառավարման ինստիտուտի տնտեսաիրավագիտության ֆակուլտետը: Մաթեմատիկոս: Տնտեսագետ: Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու: Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր: 1985թ. բռնցքամարտի ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ է: Զինապարտ է, պահեստազորի ավագ լեյտենանտ:
1978-1979թթ.՝ «Կինշինտրեստ»-ում, 1980-1984թթ. Երեւանի «Երազ» ավտոգործարանում (ուսմանը զուգընթաց) աշխատել է բանվոր: 1984-1988թթ. եղել է Կիրովականի «Արդավտոմատիկա» ԳԱՄ գիտաշխատող: 1986 թվականից դասավանդում է Վանաձորի Հ.Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում (ՎՊՄԻ): 1992թ. եղել է Վանաձորի կահույքի ԱՄ փոխտնօրեն, 1993թ.` գլխավոր տնօրեն: 1995 թվականից ՎՊՄԻ ինֆորմատիկա եւ տնտեսագիտամաթեմատիկական մեթոդների ու մոդելավորման ամբիոնի վարիչ է: 2009թ. ընտրվել է ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի անդամ, 2011-2012թթ. եղել է ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի փոխնախագահ:
1988թ. ընտրվել է ՎՊՄԻ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար:
1990-1996թթ.՝ Վանաձորի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր: 2005թ. հիմնադրել է «Հանուն Գուգարաց աշխարհի» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը:
2006 թվականից Հայաստանի հայրենակցական միությունների միաբանության նախագահն է: 2011 թվականից ՀՀԿ անդամ է:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 60 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովում: «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 46 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում ընդգրկված չի եղել, այնուհետեւ` «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 37 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ: Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար: Անկուսակցական:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ ): ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 07.05.2014-18.05.2017թթ.՝ «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար: ՀՀԿ խորհրդի եւ գործադիր մարմնի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մեր բարեկամ» (2007թ., «Նիգ-Ապարան» ՀՄ), «Ռուսաստանի հայերի միություն. 10 տարի» հոբելյանական (2010թ.), «Վազգեն Առաջին կաթողիկոս Ամենայն հայոց» (2011թ.), «ԵԿՄ 20 տարի» հոբելյանական (2013թ.) մեդալներով, «Ղարաբաղյան շարժում» հուշամեդալով (2013թ.), Ռումինիայի ԱԺ (2014թ.), Սլովակիայի Հանրապետության «Սլովակիայի առաջին կուսակցության» (2016թ.) պատվո մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2016թ.) «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով (2016թ.): Մարգահովիտ (2010թ.) եւ Շահումյան (2014թ.) համայնքների պատվավոր քաղաքացի է:

Родился 15 июня 1961г. в Кировакане (ныне Ванадзор).
В 1984г. окончил механико-математический факультет Ереванского государственного университета, в 1992г. – аспирантуру вычислительного центра НАН РА, в 1998г. – факультет  экономики и правоведения Ереванского института внешнеэкономических связей и управления. Математик. Экономист. Кандидат технических наук. Доктор экономических наук, профессор.
1978-1979гг. – рабочий “Кинстройтреста”, 1980-1984гг. – рабочий Ереванского автозавода “Ераз” (параллельно обучению), 1984-1988гг. – научный сотрудник Кироваканского НПО “Промавтоматика”. 1986г. - преподаватель Кироваканского государственного педагогического института им. О. Туманяна (ВГПИ). В 1992г. – заместитель директора, в 1993г. – генеральный директор Ванадзорского мебельного ПО. 1995г. – заведующий кафедрой информатики и экономико-математических методов и моделирования ВГПИ. 2009г. – избран членом Совета общественной телерадиокомпании РА, с 2011-2012гг. являлся заместителем председателя Совета общественной телерадиокомпании РА.
В 1988г. избран секретарем Комитета ЛКСМ ВГПИ. 1990-1996гг.–депутат Ванадзорского городского совета. В 2005г. основал благотворительную общественную организацию “Во имя Гугарка”. С 2006г. является председателем ассоциации Земляческих союзов Армении.
1995-1999гг. – депутат НС (избирательный округ N 60). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС . Представитель НС РА в Межпарламентской Ассамблее стран СНГ. Член депутатской группы “Реформы”. Беспартийный.
1999-2003гг. - депутат НС (избирательный округ N 46). Член Постоянной комиссии по финансово кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Единство”, в дальнейшем во фракциях и депутатских группах не состоял, впоследствии – член депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
2003-2007гг. – депутат НС (избирательный округ N 37). Заместитель председателя Постоянной комиссии по финансово кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член Комиссии по парламентскому сотрудничеству Армения-Евросоюз. Секретарь депутатской группы “Народный депутат”. Беспартийный.
С 2011 года член РПА.
2012-2017гг. - депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении. Член Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС. С 07.05.2014г. - руководитель фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета и исполнительного органа РПА.
Награжден 17 медалями, в том числе медалью “Наш друг” земляческого союза “Ниг-Апаран” (2007г.), Юбилейной медалью “Союз армян России.10 лет ” (2010г.), медалью “Вазген Первый, Каталикос Всех Армян” (2011г.), Памятной медалью “Карабахское движение” (2013г.), Юбилейной медалью “20 лет СДЕ” (2013г.), почетными медалями НС Румынии (2014г.), “Национальная партия Словакии” Республики Словакия, Золотой юбилейной медалью “Фритьоф Нансен” (2016г.), медалью “За заслуги перед Отечеством” II степени (2016г.).