Ծնվել է 1967թ. հուլիսի 20-ին Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքում:
1992թ. ավարտել է Երեւանի ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետի ջերմագազամատակարարում եւ օդափոխություն բաժինը: Ճարտարագետ-շինարար:
1984-1985թթ. աշխատել է Նաիրիի Ճանապարհների շահագործման եւ շինարարության ձեռնարկության բանվոր: 1988-1992թթ.՝ «Նաիրի» ագրոֆիրմայի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1992-1994թթ. ՌԴ-ում զբաղվել է առեւտրային գործունեությամբ: 1994-1996թթ. եղել է «Հայինկոմսպասարկում» ՊՁ տնօրեն, 1996-1999թթ.` «Հայպտուղարտ» ՊՁ տնօրեն: 2004-2007թթ.՝ ՀՀ քաղաքաշինության, 2007-2014թթ.՝ ՀՀ բնապահպանության նախարար: 2014-2015թթ.՝ ՀՀ Կոտայքի մարզպետ: 2015-2017թթ.՝ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 56 ընտրատարածք): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել:
25.05.2003-27.06.2004թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 44 ընտրատարածք, ՕԵԿ): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:
2017թ. ապրիլի 2-ի ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ թիվ 10 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացի», «Համագործակցության ամրապնդման համար» (ՀՀ ոստիկանություն), «Մայրական երախտագիտություն» (ԼՂՀ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական, «Սյունյաց արծիվներ» հկ ոսկե, «Զինանշան» (ՀՀ ՊՆ) մեդալներով, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Арам Хачикович Арутюнян
1992г. – окончил отделение теплогазоснабжения и вентиляции строительного факультета Ереванского архитектурно-строительного института. Инженер-строитель.
1984-1985гг. – рабочий Наирийского предприятия по эксплуатации и строительству дорог.
1988-1992гг. – секретарь комитета ЛКСМ агрофирмы “Наири”.
1992-1994гг. – занимался коммерческой деятельностью в РФ.
1994-1996гг. – директор ГП “Арминкомобслуживание”.
1996-19989гг. – директор ГП “Армфрутпроизводство”.
2004-2007гг. – министр градостроительства РА.
2007-2014гг. – министр охраны природы РА.
2014-2015гг. – губернатор Котайкской области РА.
2015-2017гг. – председатель Государственного комитета водного хозяйства Министерства сельского хозяйства РА.
1999-2003гг. – депутат НС (избирательный округ N 56). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам здравоохранения и охраны природы НС. Во фракциях и депутатских группах не состоял.
25.05.2003-27.06.2004гг. – депутат НС (избирательный округ N 44, ПСЗ). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС.Член фракции “Страна законности”. Член ПСЗ.
2 апреля 2017г. избран депутатом НС по избирательному округу N 10 территориального избирательного списка РПА.
Награжден медалями “Анания Ширакаци”, “За укрепление сотрудничества” (Полиция РА), “Материнская признательность” (НКР), Юбилейной медалью “Вооруженные силы РА. 20 лет”, Золотой медалью ОО “Орлы Сюника”, Памятной медалью “Герб” (МО РА), Памятной медалью Премьер-министра РА.