Ծնվել է 1967թ. հուլիսի 20-ին Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքում:
1992թ. ավարտել է Երեւանի ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետի ջերմագազամատակարարում եւ օդափոխություն բաժինը: Ճարտարագետ-շինարար:
1984-1985թթ. աշխատել է Նաիրիի Ճանապարհների շահագործման եւ շինարարության ձեռնարկության բանվոր: 1988-1992թթ.՝ «Նաիրի» ագրոֆիրմայի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1992-1994թթ. ՌԴ-ում զբաղվել է առեւտրային գործունեությամբ: 1994-1996թթ. եղել է «Հայինկոմսպասարկում» ՊՁ տնօրեն, 1996-1999թթ.` «Հայպտուղարտ» ՊՁ տնօրեն: 2004-2007թթ.՝ ՀՀ քաղաքաշինության, 2007-2014թթ.՝ ՀՀ բնապահպանության նախարար: 2014-2015թթ.՝ ՀՀ Կոտայքի մարզպետ: 2015-2017թթ.՝ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 56 ընտրատարածք): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել:
25.05.2003-27.06.2004թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 44 ընտրատարածք, ՕԵԿ): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:
2017թ. ապրիլի 2-ի ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ թիվ 10 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացի», «Համագործակցության ամրապնդման համար» (ՀՀ ոստիկանություն), «Մայրական երախտագիտություն» (ԼՂՀ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական, «Սյունյաց արծիվներ» հկ ոսկե, «Զինանշան» (ՀՀ ՊՆ) մեդալներով, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Born on July 20, 1967 in the town of Yeghvard in Kotayk province.
1992 - Graduated from the Department of Heat and Gas Supply and Ventilation of the Faculty of Construction of the Yerevan Architectural and Construction Institute. Engineer-builder.
1984 - 1985 - Nairi Enterprise for the Operation and Construction of Roads, worker.
1988 - 1992 - Secretary of the Committee of the ULYCL (Union Leninist Young Communist League) of the agrofirm “Nairi.”
1992 - 1994 - Engaged in commercial activities in the Russian Federation.
1994 - 1996 - Director of the State Enterprise “Arminkomservice.”
1996 - 1999 - Director of the State Enterprise “Hayptughart.”
2004 - 2007 - Minister of Urban Development of the Republic of Armenia.
2007 - 2014 - Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia.
2014 - 2015 - Governor of Kotayk province of the Republic of Armenia.
2015 - 2017 - Chairman of the State Water Committee of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia.
1999 - 2003 - Member of the National Assembly (electoral district #56). Member of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Nature Protection of the National Assembly. Not included in factions or deputy groups.
May 25, 2003 - June 27, 2004 - Member of the National Assembly (electoral district #44, RLP). Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Rule of Law” faction. Member of the RLP.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #10 of the RPA.
Awarded Medals "Anania Shirakatsi," "For Strengthening the Cooperation" (RA Police), "Maternal Gratitude" (NKR), Jubilee Medal “Armed Forces of the Republic of Armenia: 20 years,”
the Gold Medal of the NGO “Eagles of Syunik,” Commemorative Medal “Coat of Arms” (RA Defense Ministry), the Commemorative Medal of the Prime Minister of the Republic of Armenia.