Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյան
2000թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: Իրավաբան: 2015թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի քաղաքագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Քաղաքագետ:
2002-2003թթ. աշխատել է Աջափնյակ-Դավիթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի նախագահի օգնական, գրասենյակի քարտուղար: 2003-2004թթ.՝ «Կոնվերս» բանկի մարդկային ռեսուրսների կառավարիչ: 2004-2010թթ. եղել է «Սիցիլիա» բաց մաֆիա ակումբի հիմնադիր-սեփականատեր: 2006-2007թթ.՝ «Սիթի FM» ռադիոկայանի «Ֆելիչիտա» եւ «Չի կարող պատահել» ռադիոնախագծերի հեղինակ եւ վարող: 2008թ. մասնակցել է European Education & Research Center–ի կազմակերպած «PR and Political Technologies» դասընթացներին: 2007-2012թթ. եղել է երաժշտական պրոդյուսեր, «TV5» հեռուստաընկերությունում աշխատել է սերիալի տնօրեն-պրոդյուսեր, հաղորդավար, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունում՝ հաղորդավար, «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում՝ դերասան: Եղել է մի շարք երաժշտական, քաղաքական, նախընտրական տեսահոլովակների պրոդյուսեր, «ԱլաԲալաՆիցա» գեղարվեստական ֆիլմի գծային պրոդյուսեր: 2011թ.՝ «No comment» ներկայացման տնօրեն: 2012 - 2018թթ.՝ «Արարատ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր: 2013-2018թթ.՝ իր հիմնադրած «Ararat Media Group» ՍՊԸ («araratnews.am» կայք եւ «Արարատ» ամսագիր) գլխավոր խմբագիր:
2011 թվականին «Բարեւ Երեւան» դաշինքի ցուցակով մասնակցել է Երեւանի ավագանու ընտրություններին: 2013թ. տրանսպորտի թանկացման դեմ ուղղված «Car free» քաղաքացիական ակցիայի կազմակերպիչներից է:
2013-2015թթ. եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» հանրային-քաղաքական միավորման կառավարման խորհրդի հիմնադիր անդամ: 2015թ. մայիսի 30-ին ընտրվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության հիմնադիր անդամ, 2016թ. հոկտեմբերի 30-ին՝ վերընտրվել: 2015-2016թթ.՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խոսնակ:
2017-2018թթ.՝ Երեւանի ավագանու անդամ «Ելք» դաշինքի կազմում:
2018թ. մայիսի 16-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Ելք» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 4 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Родился 5 января 1980 г. в Ереване.
2015г. - окончил магистратуру факультета политологии международного научно-образовательного центра НАН РА. Политолог.
2002-2003гг. – помощник председателя, секретарь канцелярии суда первой инстанции муниципалитетов Ачапняк-Давидашен.
2003-2004гг. – управляющий человеческими ресурсами “Конверс банка”. 2004-2010гг. – учредитель-владелец открытого клуба-мафии “Сицилия”.
2006-2007гг. – автор и ведущий радиопроектов “Феличита” и “Не может быть” радиостанции “Сити FM”. В 2008г. участвовал в организованных “European Education & Research Center” семинарах “ PR and Political Technologies”.
2007-2012гг. – музыкальный продюсер, директор-продюсер сериала, телеведущий в телекомпании “TV5”, телеведущий в телекомпании “Еркир медиа”,артист в телекомпании “Армения”. Продюсер ряда музыкальных, политических, предвыборных клипов, линейный продюсер художественного фильма “АлаБалаНица”.
2011г. – директор постановки “No comment”. 2012-2018гг. – главный редактор журнала “Арарат”. 2013-2018гг. – главный редактор учрежденного им ООО “Ararat Media Group” (сайта «araratnews.am» и журнала “Арарат”).
В 2011 году участвовал в выборах в муниципальный совет Еревана по спискам блока “Барев Ереван” (“Здравствуй Ереван”). 2013г. - один из организаторов политической акции «Car free», направленной против подоражания платы за проезд на транспорте.
2013-2015гг. член-учредитель Координационного совета общественно-политического объединения “Гражданский договор”. 30 мая 2015г. избран, 30 октября 2016г. переизбран членом-учредителем Правления партии “Гражданский договор”. 2015-2016гг. – пресс-секретарь партии “Гражданский договор”.
2017-2018гг. – член муниципального совета Еревана в составе блока “Исход”.
16 мая 2018г. избран депутатом НС по избирательному округу N 4 территориального избирательного списка блока партий «Исход».