Ծնվել է 1959թ. փետրվարի 15-ին Երեւանում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Բանասեր, հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ:
1982-1991թթ. աշխատել է «Ավանգարդ» թերթի թղթակից, այնուհետեւ բաժնի վարիչ: 1991-1994թթ.` «Երկիր» օրաթերթի բաժնի վարիչ: 1998 թվականից աշխատում է ՀՀ հանրային ռադիոյում:
1989 թվականից ՀՅԴ կուսակցության անդամ է: Նույն թվականից՝ Հայաստանի ժուռնալիստների միության անդամ:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ:
2018թ. մայիսի 16-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «Մխիթար Գոշ» (2011թ.), ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե (2016թ.), ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպան» (2016թ.) մեդալներով:

Рузанна Акоповна Аракелян
В 1982г. окончила филологический факультет Ереванского государственного университета. Филолог, преподаватель армянского языка и литературы.
1982-1991гг. - корреспондент, затем заведующая отделом газеты “Авангард”.
1991-1994гг. - заведующая отделом ежедневной газеты “Еркир”.С 1998г. работает на Общественном радио РА.
С 1989г. – член партии АРФД. В том же году стала членом Союза журналистов.
2007 – 2012гг. -  депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии по европейской интеграции НС. Член фракции Армянская революционная федерация “Дашнакцутюн”.
16 мая 2018 года избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку АРФД.
Награждена медалью “Мхитар Гош” (2011г.), Золотой медалью Министерства культуры РА (2016г.), медалью Министерства диаспоры РА “Посол родного языка”.