Ծնվել է 1963թ. մայիսի 23-ին Վրաստանի Հանրապետության Ախալքալաքի շրջանի Սուլդա գյուղում:
1986թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը: Պատմաբան, պատմության եւ հասարակագիտության ուսուցիչ: Պահեստազորի փոխգնդապետ:
1980-1981թթ. «Երազ» գործարանում աշխատել է բանվոր: 1986-1989թթ. եղել է Հայաստանի ազգագրության պետական թանգարանի գիտաշխատող: 1993-1997թթ.` «Ազգային հարցի եւ գենոցիդի ուսումնասիրման կենտրոն» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն: 1997-2001թթ.` «Հայոց աշխարհ» օրաթերթի լրագրող եւ փոխխմբագիր: 2001-2006թթ.` «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի փոխտնօրեն: 2004-2006թթ.` «Երկիր» թերթի գլխավոր խմբագիր: 2007թ. հունիս-դեկտեմբեր` «Հայ փորձագետների «Երեւան» կենտրոնի» տնօրեն: 2008թ. հունվար-մայիս` «Երկիր» թերթի խմբագիր: 2008-2009թթ.` ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար:
1989 թվականից ՀՅԴ կուսակցության անդամ է:
2006-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:

Родился 23 мая 1963г. в селе Сулда Ахалкалакского района Грузинской ССР.
1986г. - окончил исторический факультет Ереванского государственного университета. Историк, преподаватель истории и обществоведения. Подполковник запаса.
1980-1981гг. – рабочий завода “Ераз”. 1986-1989гг. – научный сотрудник Армянского государственного этнографического музея. 1993-1997гг. – исполнительный директор общественной организации “Центр по изучению национального вопроса и геноцида”.
1997-2001гг. – корреспондент и заместитель редактора ежедневной газеты “Айоц ашхар”.
2001-2006гг. – заместитель директора научно-образовательного фонда “Нораванк”.
2004-2006гг. – главный редактор газеты “Еркир”.
Июнь-декабрь 2007г. - директор «Центра армянских экспертов “Ереван”».
Январь-май 2008гг. – редактор газеты “Еркир”. 2008-2009гг. – министр образования и науки.
С 1989года – член партии АРФД.
2006-2007гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутранним делам. Член фракции АРФД.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутранним делам. Член фракции АРФД.