Շիրակ Արտեմի Թորոսյան
1995 թվականից «Ջավախք» հայրենակցական միության անդամ է, 2003թ.՝ ղեկավար մարմնի անդամ, 2006թ.` միության նախագահ: 1997-2021թթ. եղել է «Հզոր հայրենիք» կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամ, կազմակերպական բաժնի վարիչ, 2006-2021թթ.` կուսակցության փոխնախագահ:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (ՀՀԿ): 24.05.2017-15.06.2018թթ.՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, 25.07.2018-14.01.2019թթ.՝ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ: 18.05.2017-29.05.2018թթ.՝ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ, 29.05.2018-14.01.2019թթ.՝ խմբակցություններում ընդգրկված չի եղել:
Պարգեւատրվել է Ռուսաստանի հայերի միության մեդալով (2011թ.) եւ «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2019թ.):

Родился 16 апреля 1972г. в селе Гандза Джавахка.
В 1995г. окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета, в 1997г. – Академию управления РА, в 2006г. – Ереванскую школу Политических курсов Евросовета. Историк-международник, государственный служащий. Кандидат исторических наук.
С 1996г. - преподаватель кафедры международных отношений и дипломатии факультета международных отношений ЕГУ.
С 1995г. - член, с 2003г. - член руководящего органа, с 2006г.- председатель земляческого Союза “Джавахк”. С 1997г. - член руководящего органа, заведующий организационным отделом партии “Могучая Родина”, с 2006 г. вице-председатель партии.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним связям НС. Член фракции Республиканская Партия Армении.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям. Член фракции “Республиканская” (РПА).
2017-2019гг. - депутат НС (РПА). 24.05.2017-15.06.2018гг.- член Постоянной комиссии НС по внешним связям, 25.07.2018-14.01.2019гг.- по вопросам европейской интеграции. 18.05.2017-29.05.2018гг. - ՝ член фракции “Республиканская партия Армении”, 29.05.2018-14.01.2019гг.- во фракциях не состоял.
9 декабря 2018года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Мой шаг”.
Награжден медалью Союза армян России (2011 г.) и золотой памятной медалью Фритьофа Нансена (2019 г.).