Կարինե Համլետի Պողոսյան
1995թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը: Ֆիզիկոս: Մանկավարժ:
1994-2004թթ. Արտաշատի թիվ 6 միջնակարգ դպրոցում աշխատել է ֆիզիկայի ուսուցչուհի, 2004-2009թթ.` փոխտնօրեն: 2009-2012թթ. եղել է Արտաշատի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 17 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է Արարատի մարզպետի «Լավագույն տնօրեն» պատվոգրով (2011թ.), «Պարույր Սեւակ» հուշամեդալով (2012թ.), «Վազգեն Սարգսյան» մեդալով (2016թ., ՊՆ):

Родилась 27 мая 1973г. в селе Мхчян Арташатского района (ныне Араратская область).
В 1995г. окончила физико-математический факультет Армянского государственного педагогического института им. Х.Абовяна. Физик. Педагог.
1994-2004гг. – преподаватель физики, 2004-2009гг. – заместитель директора Арташатской средней школы N6. 2009-2012гг. - директор Арташатской средней школы N1.
2012-2017гг. - депутат НС (избирательный округ N17). Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член РПА.
2017-2019гг. - депутат НС (блок партий "Царукян"). Член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта. Член фракции “Царукян".
9 декабря 2018г.избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку партии “Процветающая Армения”.
Награждена грамотой губернатора Араратской области “Лучший директор” (2011г.), Памятной медалью “Паруйр Севак” (2012г.), медалью “Вазген Саркисян” (2016г., МО).