Ծնվել է 1961թ. սեպտեմբերի 1-ին Արարատի մարզի (նախկինում՝ Մասիսի շրջան) Ազատաշեն գյուղում:
1989-1993թթ. աշխատել է Մասիսի նավթի բազայի ավագ օպերատոր: 1993-1997թթ. ղեկավարել է «Մասիս նավթամթերք» ընկերությունը: 2000-2007թթ. եղել է «Մասիս նավթամթերք» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 16 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ: ԲՀԿ անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ: ԲՀԿ անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 5 ընտրատարածք, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության թիվ 5 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Тигран Вачикович Степанян
В 2011 году окончил агрономический факультет Государственного аграрного университета Армении. Агроном.
1989-1993гг. - старший оператор на Масисской нефтебазе, 1993-1997гг. - руководитель компании “Масис нефтепродукт”. 2000-2007гг. - исполнительный директор ЗАО “Масис-нефтепродукт”.
2007-2012гг. - депутат НС (избирательный округ N16). Член Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам. Член фракции “Процветающая Армения”. Член ППА.
2012-2017гг - депутат НС (пропорциональная избирательная система,ППА). Член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. Член фракции “Процветающая Армения”. Член ППА.
2017-2019гг - депутат НС (избирательный округ N 5, блок партий «Царукян»). Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Член фракции “Царукян”.
9 декабря 2018г.избран депутатом НС по избирательному округу N 5 территориального избирательного списка партии “Процветающая Армения”.