Արայիկ Ռազմիկի Աղաբաբյան
1986թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմություն եւ իրավունք բաժինը: Մանկավարժ:
1979-1981թթ. եղել է Արմավիրի կենցաղ-սպասարկման կոմբինատի բանվոր: 1986-1988թթ. դասավանդել է Հոկտեմբերյանի շրջանի Բամբակաշատ գյուղի միջնակարգ դպրոցում: 1988-1990թթ. աշխատել է նույն դպրոցի կազմակերպիչ: 1990-1991թթ.՝ Հոկտեմբերյանի թիվ 10 միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչ: 1990թ. ընտրվել է Ժողովրդական պատգամավորների առաջին գումարման Հոկտեմբերյանի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր: 1991-1995թթ. եղել է Հոկտեմբերյանի քաղաքային խորհրդի գործադիր կոմիտեի պատասխանատու քարտուղար, 1995-1996թթ.՝ քաղաքային խորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ: 1996-1998թթ. եղել է Արմավիրի մարզպետի խորհրդական, 1998-1999թթ.՝ Արմավիրի մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ հանրապետական գործադիր մարմինների մարզային ծառայությունների համակարգման վարչության պետ: 1996-1999թթ. եղել է Արմավիրի մարզային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ: 2004-2006թթ.՝ «Իռամեն» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ, տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար: 2008-2012թթ.՝ Արմավիրի մարզպետի տեղակալ:
Ղարաբաղյան շարժման մասնակից է (աջակցել է կամավորական ջոկատների կազմավորման եւ նյութատեխնիկական ապահովման գործընթացին):
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ԲՀԿ): ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 6 ընտրատարածքը, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության թիվ 6 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել «Պետական սահմանի պահպանությանը գործուն աջակցության համար» պատվոգրով (1997թ., ՌԴ դաշնային սահմանապահ ծառայություն):

Born on March 19, 1962 in Hoktemberyan (now Armavir).
1986 - Graduated from the History and Law division of the Faculty of History and Geography of the Kh.Abovyan Armenian State Pedagogical Institute. Teacher.
1979 - 1981 - Worker at Armavir (Hoktemberyan) conglomerate of household appliances.
1986 - 1988 - Teacher at general school in Bambakashat village in Hoktemberysn region.
1988 - 1990 - Administrator at the same school.
1990 - 1991 - Teacher at general school #10 in the town of Hoktemberyan.
1990 - Elected Deputy of the City Council of Hoktemberyan of the National Deputies of the first convocation.
1991 - 1995 - Executive Secretary of the Executive Committee of the City Council of Hoktemberyan.
1995 - 1996 - First Deputy Chairman of the Executive Committee of the City Council of Hoktemberyan. 1996 -1998 - Advisor to the Regional Governor of Armavir.
1998 - 1999 - Head of the Department for the Coordination for Province Services of Local Self Government Bodies and Republican Executive Bodies of the Armavir Regional Administration.
1996 - 1999 - Chairman of the Armavir Province Electoral Commission.
2004 - 2006 - Deputy Manager of the CJSC “Iramen,” temporary Acting Manager.
2008 - 2012 - Deputy Regional Governor of Armavir.
Participant in Karabakh Movement (supported the formation of voluntary detachments).
2012 - 2017 - Member of the National Assembly (proportional electoral system, PAP). Member of the Standing Committee on Territorial Administration and Local Self-Government Affairs of the National Assembly. Member of the “Prosperous Armenia” faction.
2017 - 2019 - Member of the National Assembly (electoral district #6 of the “Tsarukyan” alliance of parties).
Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.
December 9, 2018 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #6 of the “Prosperous Armenia” party.
1997 - Awarded Special Diploma of the “Support to the Defense of the State Border” by the RF Federation Director of Border Guard Service.