Ծնվել է 1979թ. օգոստոսի 26-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավագիտության մագիստրոս: 2002թ. ընդունվել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրան, 2004թ.՝ տեղափոխվել ԵՊՀ ասպիրանտուրան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու:
2003-2006թթ. եղել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ, 2006-2013թթ.՝ նույն ծառայության միջազգային պայմանագրերի բաժնի վարիչ, 2013-2016թթ.՝ նույն ծառայության պետ: 2016-2018թթ.՝ ՀՀ ՍԴ խորհրդական: 2005 թվականից ԵՊՀ դասախոս է: 2007-2015թթ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի դասախոս: 2014-2015թթ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի միջազգային եւ եվրոպական իրավունքի ամբիոնի վարիչ: 2016-2019թ. հունվար՝ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի գործադիր տնօրեն: 2018թ. ապրիլ-2019թ. հունվար՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար:
2015 թվականից Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովի խորհրդին առընթեր «Հայոց ցեղասպանության իրավական հարցերի» գիտավերլուծական կենտրոնի համակարգողն է: 2018 թվականից՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
2019թ. հունվարի 18-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Անդամակցում է Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային (International Association of Genocide Scholars (IAGS)), Արդարադատության եւ մարդու իրավունքների հայկական իրավաբանական կենտրոնի (Armenian Legal Center for Justice and Human Rights) հոգաբարձուների խորհրդին, «Միջազգային եւ համեմատական իրավունքի հայկական տարեգրքի» եւ «Իրավական նախաձեռնություն» համառուսաստանյան գիտագործնական ամսագրերի խմբագրական խորհուրդներին, «Միջազգային իրավունքի բելառուսական տարեգրքի» միջազգային խմբագրական խորհրդին: Հայաստանի միջազգային եւ համեմատական իրավունքի կենտրոնի (ICLaw) համահիմնադիր է: Համագործակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ: 1949թ. Ժնեւի առաջին կոնվենցիայի 2016թ. մեկնաբանությունների (հայաստանյան) գրախոսողն է: Եվրոպայի խորհրդի «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի փորձագետ է, «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» ուսումնական դասընթացի ծրագրի համահեղինակ:

Born on August 26, 1979 in Yerevan.
2002 - Postgraduate of the Armenian Genocide Museum-Institute of the NAS of the Republic of Armenia.
2004 - Transfer to the Postgraduate of the YSU. Candidate for Law.
2003 - 2006 - Chief Specialist of the Legal Advisory Service of the Staff of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
2006 - 2013 - Head of the Department of International Treaties of the same service.
2013 - 2016 - Head of the same service.
2016 - 2018 - Advisor to the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
Since 2005 - YSU teacher.
2007 - 2015 - Lecturer of the Russian - Armenian (Slavonic) University.
2014 - 2015 - Head of the Department of International and European Law of the Russian -Armenian (Slavonic) University.
January  2016 - 2019 - Executive Director of the International Analytical Centre “Constitutional Culture.”
April 2018 - January 2019 - Head of the Staff of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
Since 2015 - Coordinator of the Scientific and Analytical Centre “Legal Issues of the Armenian Genocide” adjunct to the Council of All-Armenian Congress of Lawyers.
2018 - Member of the Board of Trustees of the Armenian Genocide Museum Institute.
January 18, 2019 - Elected Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
Member of the International Association of Genocide Scholars (IAGS), the Board of Trustees of the Armenian Legal Center for Justice and Human Rights, the editorial board of the  “Armenian Yearbook of International and Comparative Law” and the All-Russian Scientific Journal of “Legal Initiative,” International Editorial Board of the “Belarusian Yearbook of International Law.” Co-founder of the Armenian Centre for International and Comparative Law (ICLaw).
Collaborates with the International Committee of the Red Cross. Reviewer (Armenian) of comments of 2016 of the first Geneva Convention of 1949. Expert of the program of Council of Europe  “Strengthening the Application of European Standards in the Area of Human Rights in the Armed Forces in Armenia”, co-author of the program of the training course “Human Rights in the Armed Forces”.