Ծնվել է 1979թ. օգոստոսի 26-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավագիտության մագիստրոս: 2002թ. ընդունվել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրան, 2004թ.՝ տեղափոխվել ԵՊՀ ասպիրանտուրան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու:
2003-2006թթ. եղել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ, 2006-2013թթ.՝ նույն ծառայության միջազգային պայմանագրերի բաժնի վարիչ, 2013-2016թթ.՝ նույն ծառայության պետ: 2016-2018թթ.՝ ՀՀ ՍԴ խորհրդական: 2005 թվականից ԵՊՀ դասախոս է: 2007-2015թթ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի դասախոս: 2014-2015թթ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի միջազգային եւ եվրոպական իրավունքի ամբիոնի վարիչ: 2016-2019թ. հունվար՝ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի գործադիր տնօրեն: 2018թ. ապրիլ-2019թ. հունվար՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար:
2015 թվականից Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովի խորհրդին առընթեր «Հայոց ցեղասպանության իրավական հարցերի» գիտավերլուծական կենտրոնի համակարգողն է: 2018 թվականից՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
2019թ. հունվարի 18-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Անդամակցում է Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային (International Association of Genocide Scholars (IAGS)), Արդարադատության եւ մարդու իրավունքների հայկական իրավաբանական կենտրոնի (Armenian Legal Center for Justice and Human Rights) հոգաբարձուների խորհրդին, «Միջազգային եւ համեմատական իրավունքի հայկական տարեգրքի» եւ «Իրավական նախաձեռնություն» համառուսաստանյան գիտագործնական ամսագրերի խմբագրական խորհուրդներին, «Միջազգային իրավունքի բելառուսական տարեգրքի» միջազգային խմբագրական խորհրդին: Հայաստանի միջազգային եւ համեմատական իրավունքի կենտրոնի (ICLaw) համահիմնադիր է: Համագործակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ: 1949թ. Ժնեւի առաջին կոնվենցիայի 2016թ. մեկնաբանությունների (հայաստանյան) գրախոսողն է: Եվրոպայի խորհրդի «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի փորձագետ է, «Մարդու իրավունքները զինված ուժերում» ուսումնական դասընթացի ծրագրի համահեղինակ:

Владимир Давидович Варданян
В 2000 году окончил юридический факультет Ереванского государственного университета. В 2002г. – магистратуру того же факультета. Магистр юриспруденции. В 2002 году поступил в аспирантуру Музея-института геноцида армян НАН РА, в 2004г. – перевод в аспирантуру ЕГУ.  Кандидат юридических наук.
2003-2006гг. – главный специалист правовой консультативной службы Аппарата Конституционного Суда РА, 2006-2013гг. -  заведующий отделом международных договоров той же службы, 2013-2016гг. – начальник той же службы. 2016-2018гг. – советник КС РА. С 2005 года- преподаватель ЕГУ. 2007-2015гг. – преподаватель Армяно-Российского (Славянского) университета. 2014-2015гг. – заведующий кафедрой международного и европейского права  Армяно-Российского (Славянского) университета.
2016г.- январь 2019г. – исполнительный директор международного аналитического центра  “Конституционная культура”. Апрель 2018г. – январь 2019г. -  руководитель Аппарата Конституционного Суда РА.
С 2015 года является координатором Научно-аналитического центра “Правовые вопросы геноцида армян”  при Совете Всеармянского конгресса юристов. С 2018 года – член Совета попечителей Музея-института геноцида армян.
18 января 2019 года избран Председателем Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам.
Является членом Международной ассоциации исследователей геноцида (International Association of Genocide Scholars /IAGS/), попечительского совета Армянского правового центра юстиции и прав человека (Armenian Legal Center for Justice and Human Rights), редакционных коллегий “Армянского ежегодника международного и сравнительного права” и Всероссийского научно-практического журнала  “Правовая инициатива”, международной редакционной коллегии “Белорусского ежегодника международного права”. Соучредитель Армянского центра международного и сравнительного права (ICLaw).
Сотрудничает с Международным комитетом Красного Креста. Рецензент (армянской стороны) комментариев 2016 года к первой Женевской конвенции 1949 года. Эксперт программы Совета Европы “Упрочение применения европейских стандартов в области прав человека в вооруженных силах в Армении”, соавтор программы учебного курса “Права человека в вооруженных силах”.