Կորյուն Լեւոնի Մկրտչյան
1998թ. ավարտել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ինժեներա-տնտեսագիտական ֆակուլտետի տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի բաժինը, 2001թ.՝ նույն ֆակուլտետի մաթեմատիկական մեթոդները եւ մոդելները տնտեսագիտության մեջ բաժնի ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ-կիբեռնետիկ: 2013թ.՝ Մոսկվայի «Էնոտրիա» գինու դպրոցը: Գինու փորձագետ, սոմելիե: 2013թ.՝ «Ռեստորատորի Մոսկվայի տուն» բիզնես դպրոցը: 2017թ.` ԵԽ քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը:
Մասնակցել է Կիպրոսի մենեջմենթի միջազգային ինստիտուտի (CIIM) «Տնտեսական դեռեգուլյացիա եւ բաց շուկաներ» թեմայով երիտասարդ ղեկավարների համար նախատեսված Կիպրոսի կառավարության (2000թ., Նիկոսիա), ԵԽ եւ ԵՄ «Քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների ցանց» (2009թ., Օդեսա) ծրագրերին, վերապատրաստվել է Ֆրանսիայի «Ժարալդին» գինու եւ գաստրոնոմիայի ակադեմիայի պրեզիդենտ, պրոֆեսոր Միշել Գարներոյի դասարանում (2013թ., Ֆրանսիա):
1998-1999թթ. եղել է «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ ներդրումների վարչության տնտեսագետ: 1999-2001թթ.՝ «Հայներարտբանկ» ՓԲԸ ներդրումների եւ մոնիտորինգի վարչության գլխավոր մասնագետ: 2002-2004թթ. զբաղվել է գործարարությամբ: 2004-2005թթ.՝ «Երեւանի Ջրմուղ-Կոյուղի» ՓԲԸ վերահսկողության ծառայության ղեկավար: 2005-2008թթ.՝ Քաղաքացիական եւ հասարակական զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար: 2008-2012թթ.՝ «Էրնսթ ընդ Յանգ» ՓԲԸ (Ernst & Young-EY) ադմինիստրատիվ եւ ֆինանսական ղեկավար: 2012-2013թթ.՝ Մոսկվայի «Արտվայն» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն: 2013-2018թթ.՝ «Երեւան-Աուդիտ Կոնսալտ» ՓԲԸ ստրատեգիայի եւ զարգացման գծով տնօրեն, բիզնես խորհրդատվական ծառայությունների ղեկավար: 01.10.2018-11.01.2019թթ.՝ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի խորհրդական:
Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի (2008թ.) եւ Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի (2009թ.) հայկական մասնաճյուղերի պատվավոր դոկտոր է: Բնական գիտությունների եվրոպական ակադեմիայի (2009թ. Հանովեր, Գերմանիա), Հայաստանի երիտասարդ գինեգործների միության(2012թ.), Ռուսաստանի սոմելիեների միության (2013թ.) եւ Հայաստանի երիտասարդ գործարարների միության (2016թ.) անդամ է:

Born on March 7, 1977 in Yerevan.
1998 - Graduated from the Department of Economic Cybernetics of the Faculty of Engineering-Economics of the Armenian State University of Economics (ASUE).
2001 - Post-graduate of the Department of Mathematical Methods and Models in Economics of the same department. Economist-cybernetic.
2013 - Graduated from the Moscow Wine School “Enotria”. Wine expert, sommelier.
2013 - Graduated from the business school of “Moscow House of Restorator.”
2017 - The Yerevan School of Political Studies of the Council of Europe.
2000 - Participated in the Cyprus State Programme for Young Managers on “Economic Deregulation and Open Markets” at the Cyprus International Institute of Management (CIIM) (Nicosia).
2009 - Participated in the Civil Society Leadership Network Programme of the Council of Europe and European Union (Odessa).
2013 - Advanced courses in Jarlandine Academy of Wine and Gastronomy, Class of Professor Michel Garnero, President l’A.J.O.G. Chateau Arnoux, (France).
1998 -1999 - Economist at the Department of Investments of “INECOBANK” CJSC.
1999 - 2001 - Chief Specialist of the Department of Investments and Monitoring of “Armimpexbank” CJSC.
2002 - 2004 - Engaged in business activity.
2004 - 2005 - Head of Supervisory Service of “Yerevan Water- Sewerage Company” CJSC.
2005 - 2008 - Program Manager of the Civil and Social Development Fund.
2008 - 2012 - Administrative and Financial Manager of Ernst & Young CJSC.
2012 - 2013 - General Director of “Artwine” LLC, Moscow.
2013 - 2018 - Business Strategy and Development Director, Head of Business Advisory Services of “Yerevan - Audit Consult” CJSC, Yerevan, Armenia.
October 01. 2018 - January 11. 2019 - Advisor to the Head of the State Service for food Safety of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia.
2008 - Honorary Doctor of the International Academy of Sciences of Nature and Society, Armenian Branch, Yerevan.
2009 - Honorary Doctor of the Russian Academy of Natural Sciences. Moscow.
2009 - Member of the European Academy of Natural Sciences (Hannover, Germany). 2012 - Member of the Union of Young Winemakers of Armenia.