Ծնվել է 1982թ. հունիսի 19-ին Կոտայքի մարզի Զովունի գյուղում:
2005թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի «Փոխադրումների կազմակերպումը եւ կառավարումը տրանսպորտում, ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպում» բաժինը, 2007թ.՝ նույն բաժնի մագիստրատուրան:
1999-2000թթ. եւ 2002-2006թթ. աշխատել է «Մետաղաամանեղեն գործարան» ԲԲԸ ավտոփականագործ, 2006-2007թթ.՝ էներգո-մեխանիկական բաժնի պետի տեղակալ, 2007-2009թթ.՝ էներգո-մեխանիկական բաժնի պետ, 2009թ. ապրիլ-օգոստոս՝ գանձապահ, 2009-2012թթ.՝ էներգո-մեխանիկական բաժնի պետ, 2012-2016թթ.՝ փոխտնօրեն: 2016-2017թթ.՝ Կոտայքի մարզի Զովունի համայնքի ղեկավարի տեղակալ: 2017-2018թթ.՝ Կոտայքի մարզի Եղվարդ համայնքի ղեկավարի տեղակալ:

Джанибек Серобович Айрапетян
В 2005г. окончил отделение “Организация перевозок и управление на транспорте, организация дорожного движения” Государственного аграрного университета Армении, в 2007г. – магистратуру того же отделения.
1999-2000гг. и 2002-2006гг. - автослесарь, 2006-2007гг. - заместитель начальника энерго-механического отдела, 2007-2009гг. - начальник энерго-механического отдела, апрель-август 2009г. – казночей, 2009-2012гг. - начальник энерго-механического отдела, 2012-2016гг. - заместитель директора ОАО “Завод металлопосуды”. 2016-2017гг. - заместитель главы муниципалитета Зовуни Котайской области.2017-2018гг. – заместитель главы муниципалитета Егвард Котайкской области.