Ծնվել է 1961թ. հունվարի 20-ին Գյումրիում (նախկինում՝ Լենինական):
1984թ. ավարտել է Կիրովականի առեւտրատնտեսագիտական տեխնիկումը: 2001թ.՝ Շիրակի էկոնոմիկայի եւ կառավարման համալսարանը: Տտնտեսագետ: 2008թ.՝ Գյումրու Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետը: Պատմության եւ իրավունքի ուսուցիչ:
1984-1988թթ. եղել է Լենինականի առեւտրի վարչության ապրանքագետ: 1985թ. հիմնադրել եւ 1985-1987թթ. ղեկավարել է «Սպարտակ» կոոպերատիվը: 1994 թվականից զբաղվում է ֆերմերային գործունեությամբ:
1999թ. ընտրվել, 2002թ., 2005թ. եւ 2008թ. վերընտրվել է Գյումրու քաղաքապետ:
2004-2008թթ. եղել է ՀՀ նախագահին առընթեր ՏԻՄ մշտական գործող հանձնաժողովի անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 11 ընտրատարածք, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀԱՕԿ-ի ոսկե պսակով (2002թ.,), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» (2006թ.), ՀՀ վարչապետի (2006թ.) հուշամեդալներով, «Հակոբ Մեղապարտ» (2006թ.), «Անանիա Շիրակացի» (2006թ.) մեդալներով, «Գրողների բարերար» բարձրագույն պարգեւով (2007թ., ՀԳՄ), «Գյորգեւյան խաչի 200-ամյակ» հուշամեդալով (2010թ.), «Սուրբ Սերգեյ Ռոդոնեժսկի» 1-ին աստիճանի մեդալով (2010թ., Ռուս ուղղափառ եկեղեցի):
Հեղինակ է «Առաքելական եկեղեցու ուղիղ վարդապետությունն ընդդեմ աղանդավորական մոլորության», համահեղինակ՝ «Գյումրի քաղաքը եւ մարդիկ» գրքերի:

Вардан Коляевич Гукасян
В 1984г. окончил Кироваканский торгово-экономический техникум. В 2001г. – Ширакский университет экономики и управления. Экономист. В 2008г. – исторический факультет Гюмрийского государственного педагогического института им. М. Налбандяна. Преподаватель истории и права.
1984-1988гг. – товаровед Ленинаканского управления торговли.
В 1985г. – основал и с 1985-1987гг. руководил кооператив “Спартак”.
С 1994 года занимается фермерской деятельностью.
В 1999г. избран, в 2002г, 2005г. и 2008г. переизбран мэром Гюмри.
2004-2008гг. – член постоянно действующей при Президенте РА комиссии по вопросам органов местного самоуправления.
2017-2019гг. - депутат НС (избирательный округ 11, блок партий “Царукян”).Член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы. Член фракции “Царукян”.
9 декабря 2018 года избран депутатом НС по избирательному округу N 11 территориального избирательного списка партии “Процветающая Армения”.
Награжден Золотым венком НОКА (2002г.), Памятными медалями “Фритьоф Нансен” (2006г.), Премьер-министра РА (2006г.), медалями “Акоп Мегапарт” (2006г.), “Анания Ширакаци” (2006г.), высшей наградой “Меценат писателей” (2007г.,СПА), Памятной медалью “200 лет Георгиевскому кресту” (2010г.), медалью Преподобного Сергия Радонежского 1 степени (Русская православная церковь, 2010г.)
Является автором книги “Проповедь апостольской церкви против заблуждений сектантства”, соавтором книги “Город Гюмри и люди”.