Ռաֆիկ Գարեգինի Պետրոսյան
1965թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը: Իրավաբան: Իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր: Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ ԳԽ նախագահության «Անբասիր աշխատանքի համար» մեդալով (1970 թ.):
1957-1958թթ. աշխատել է հյուսն Ղազախական ԽՍՀ Ապանովկա կայարանում, 1958-1962 թթ. Կիրովականի ճշգրիտ հաստոցների գործարանում` խառատ: 1965-1966 թթ. սովորել է իրավաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում: 1966-1970 թթ. եղել է Սպիտակի շրջանային ժողդատարանի դատավոր, 1971-1983 թթ.` ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի դասախոս, 1984-1988 թթ.` դեկանի տեղակալ, 1988-1996 թթ.`դեկան, 1991-2003թթ.` իրավաբանական ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի վարիչ:
1990-1995թթ.` ԳԽ պատգամավոր (184 ընտրատարածք): 1992-1995 թթ. եղել է ԳԽ սահմանադրական հանձնաժողովի եւ աշխատանքային խմբի անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել թիվ 3 ընտրատարածքից: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ: ՀՀԿ անդամ:

Родился 1 мая 1940 г. в с. Дебед Кироваканского района.
В 1965 г. окончил Ереванский государственный университет (ЕГУ). Юрист. Доктор юридических наук, профессор. Награжден медалью Президиума ВС СССР “За доблестный труд” (1970).
В 1957-1958 гг. работал плотником на станции Апановка Казахской ССР, в 1958-1962 гг. токарем на Кироваканском заводе прецизионных станков.
В 1965-1966 гг. учился в аспирантуре юридического факультета ЕГУ.
В 1966-1970 гг. судья Спитакского районного народного суда, в 1971-1983 гг. преподаватель юридического факультета ЕГУ, в 1984-1987 гг. заместитель декана, в 1988-1996 гг. декан, в 1991-2003 гг. заведующий кафедрой гражданского права юридического факультета.
В 1990-1995 гг. депутат НС (избирательный округ N184), в 1992-1995 гг. член Конституционной комиссии и рабочей группы.
25 мая 2003 г. избран депутатом от избирательного округа N3. Председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член депутатской группы “Народный депутат”. Член РПА.