Ծնվել է 1953թ. հուլիսի 12-ին Գյումրիում (նախկինում՝ Լենինական):
1975թ. ավարտել է Լենինականի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետը: Ֆիզիկական կուլտուրայի ուսուցիչ: 1982թ.՝ Լենինգրադի Պ. Ֆ. Լեսգաֆտի անվան ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Մանկավարժական գիտությունների դոկտոր: Պրոֆեսոր: ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ:
1975-76թթ. եւ 1982-1989թթ. եղել է Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության ամբիոնի դասախոս, ավագ դասախոս, դոցենտ: 1977-1979թթ.՝ նույն ինստիտուտի սպորտային խաղերի եւ մարմնամարզության ամբիոնի դասախոս: 1989-1992թթ.՝ նույն ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության եւ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան: 1990-1995թթ.՝ Գյումրու քաղխորհրդի պատգամավոր: 1992-1996թթ.՝ Գյումրու քաղխորհրդի ֆիզկուլտուրայի եւ սպորտի բաժնի վարիչ: 1996-1998թթ.՝ Շիրակի մարզի սպորտի բաժնի վարիչ, 1998-1999թթ.՝ կրթության վարչության պետի տեղակալ: 2002-2016թթ.՝ Գյումրու Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտոր: 2016 թվականից՝ նույն ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության տեսության եւ մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր:
1990-1995թթ.՝ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 87 ընտրատարածք): ԳԽ աղետի գոտու եւ բռնագաղթվածների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում չի ընդգրկվել: «Առաքելություն» հասարակական-քաղաքական կազմակերպության անդամ:
1999-2002թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 62 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն», ապա՝ «Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում» վերանվանված պատգամավորական խմբի անդամ: «Առաքելություն» հասարակական-քաղաքական կազմակերպության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 11 ընտրատարածք, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:

Родился 12 июля 1953г. в Ленинакане (ныне - Гюмри).
В 1975г. окончил факультет культуры Ленинаканского государственного педагогического института им. М. Налбандяна. Преподаватель физической культуры. В 1982г. окончил аспирантуру Ленинградского института физической культуры им. П.Ф.Лесгафта. Доктор педагогических наук. Профессор. Заслуженный педагог РА.
1975-1976гг. и 1982-1989гг. преподаватель, старший преподаватель, доцент кафедры физвоспитания Ленинаканского государственного педагогического института им. М. Налбандяна.1977-1979гг. – преподаватель кафедры спортивных игр и гимнастики того же института.
1989-1992гг. – декан факультета физвоспитания и биологии того же института.
1990-1995гг. – депутат Гюмрийского городского совета. 1992-1996гг. – заведующий отделом физкультуры и спорта Гюмрийского городского совета.
1996-1998гг. -заведующий Ширакским областным отделом спорта, 1998-1999гг. – заместитель начальника управления образования.
2002-2016гг. – ректор Гюмрийского государственного педагогического института им. М. Налбандяна. С 2016 года - профессор кафедры теории и методики физвоспитания того же института.
1990-1995гг. – депутат ВС (избирательный округ N87). Член Постоянной комиссии ВС по вопросам зоны бедствия и депортированных лиц. В фракциях не состоял. Член общественно-политической организации “Аракелутюн” (“Миссия”).
1999-2002гг. – депутат НС (избирательный округ N62). Член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи.Член депутатской группы “Стабильность”, впоследствии переименованной в “Аграрно-промышленное народное объединение”. Член общественно-политической организации “Аракелутюн” (“Миссия”).
2017-2019гг.- депутат НС (избирательный округ N11, блок партий “Царукян”). Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы. Член фракции “Царукян”.
9 декабря 2018г. избран депутатом НС по избирательному округу N11 территориального избирательного списка партии “Процветающая Армения”.