Հովհաննես Հայկի Մարգարյան
1985 թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղը, 1993 թ.` Մոսկվայի մարզի (ՌԴ) Սերգիեւ-Պոսադի համառուսաստանյան ԳՀԻ ասպիրանտուրան: Սննդարդյունաբերության ճարտարագետ: Ճարտարագետհետազոտող: Գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու:
1986-1987 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1987-1989 թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի Բայանդուր գյուղի թռչնաբուծական ֆաբրիկայում ճարտարագետ, կաթսայատան վարիչ, 1989-1990 թթ. Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում` առաջատար ճարտարագետ-ջերմատեխնիկ: 1994 թ. եղել է Գյումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1996 թ. ընտրվել է Գյումրու «Հրուշակեղենի ֆաբրիկա» ԲԲԸ նախագահ, 2002 թ.` Գյումրու ավագանու անդամ:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:

Hovhannes Margaryan was born on May 21, 1964 in Gyumri (Leninakan).
Mr. Margaryan graduated from the Leninakan branch of Yerevan Polytechnic Institute in 1985 and did his postgraduate studies in the Sergiev-Posad All-Russian Scientific Research Institute in Moscow Region in 1993. He is an engineer in food indusÂtry, engineer-researcher and a PhD in Agricultural Sciences.
From 1986-1987 he served in the Soviet Army. For the next two years he worked first as an engineer and later as head of a boiler-house in a poultry factory of the village of Bayandour in the Akhouryan region. From 1989-1990 he worked as a leading engi-neer-thermo technician in the Leninakan Grinding Machine Plant. In 1994 he was the director of the Gyumri Confectionery Factory. In 1996 he was elected president of Gyumri Confectionery Factory OJSC and in 2002 he was elected member of Gyumri Council.
On May 25, 2003 he was elected to the NA from the proportional list of the Rule of Law and he sits on the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. He is also a member of both the Rule of Law Faction and party.