Հովհաննես Հայկի Մարգարյան
1985 թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղը, 1993 թ.` Մոսկվայի մարզի (ՌԴ) Սերգիեւ-Պոսադի համառուսաստանյան ԳՀԻ ասպիրանտուրան: Սննդարդյունաբերության ճարտարագետ: Ճարտարագետհետազոտող: Գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու:
1986-1987 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1987-1989 թթ. աշխատել է Ախուրյանի շրջանի Բայանդուր գյուղի թռչնաբուծական ֆաբրիկայում ճարտարագետ, կաթսայատան վարիչ, 1989-1990 թթ. Լենինականի հղկող հաստոցների գործարանում` առաջատար ճարտարագետ-ջերմատեխնիկ: 1994 թ. եղել է Գյումրու հրուշակեղենի ֆաբրիկայի տնօրեն: 1996 թ. ընտրվել է Գյումրու «Հրուշակեղենի ֆաբրիկա» ԲԲԸ նախագահ, 2002 թ.` Գյումրու ավագանու անդամ:
2003 թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՕԵԿ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՕԵ խմբակցության անդամ: ՕԵԿ անդամ:

Родился 21 мая 1964 г. в г. Ленинакане (Гюмри).
В 1985 г. окончил Ленинаканский филиал Ереванского политехнического института, в 1993 г. – аспирантуру Сергиево - Посадского Всероссийского НИИ Московской области (РФ). Инженер пищевой промышленности. Инженерисследователь. Кандидат сельскохозяйственных наук.
В 1986-1987 гг. служил в Советской Армии.
В 1987-1989 гг. работал инженером, заведующим котельной на птицеводческой фабрике с. Баяндур Ахурянского района, в 1989-1990 гг. ведущий инженер-теплотехник на Ленинаканском заводе шлифовальных станков.
В 1994 г. директор Гюмрийской кондитерской фабрики.
В 1996 г. избран председателем ОАО “Кондитерская фабрика” Гюмри.
В 2002 г. избран членом муниципального совета Гюмри.
5 мая 2003 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку партии “Оринац Еркир”. Заместитель председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Оринац Еркир”. Член партии “Оринац Еркир”.