Ծնվել է 1975թ. հոկտեմբերի 4-ին Երեւանում:
1994-1996թթ. եղել «Սելենա» գործարանի իրավախորհրդատու: 1998թ.՝ Հայկական բաց համալսարանի մեթոդաբանական կաբինետի վարիչ: 1998 թվականից զբաղվել է փաստաբանական գործունեությամբ: 2006թ.՝ ՀՀ փաստաբանների պալատի դրամաշնորհային ծրագրի համակարգող, 2007թ.՝ ՀՀ փաստաբանների պալատի «Արդարադատության մատչելիությունը ՀՀ սոցիալապես անապահով բոլոր խավերի համար» դրամաշնորհային ծրագրի ղեկավար, «ՀՀ փաստաբանների պալատի» դրամաշնորհային ծրագրի դասախոս, ՀՀ փաստաբանների պալատի «Գրադարանի վերանորոգում» դրամաշնորհային ծրագրի համակարգող: 2008-2009թթ.՝ ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի տեղակալ ծրագրերի իրականացման եւ աշխատանքների կառավարման հարցերով, 2009-2011թթ.՝ գործադիր տնօրեն:
2012-2014թթ.՝ «ՀՀ փաստաբանական դպրոց» հիմնադրամի տնօրեն: 2003-2019թթ. «Արնի Լեգալ Էյդ» ՍՊԸ տնօրեն:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 2 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Николай Юрьевич Багдасарян
1994-1996гг. – юрисконсульт завода “Селена”. В 1998г. – заведующий методологическим кабинетом Армянского Открытого университета. С 1998 года занимался адвокатской деятельностью. 2006г. – координатор грантовых программ Палаты адвокатов РА. 2007г. – руководитель грантовой программы Палаты адвокатов “Доступность правосудия для всех социально необеспеченных слоев РА”, преподаватель грантовой программы “Палата адвокатов РА”, координатор грантовой программы Палаты адвокатов РА “Ремонт библиотеки”. 2008-2009гг. – заместитель председателя Палаты адвокатов РА по вопросам реализации программ и координации работ, 2009-2011гг. – исполнительный директор Палаты адвокатов РА.
2012-2014гг. – директор-учредитель “Школы адвокатов РА”. 2003-2019гг. – директор ООО “Арни Легал эйд”.