Ծնվել է 1983թ. օգոստոսի 8-ին Գյումրիում (նախկինում` Լենինական):
2005թ. ավարտել է Մոսկվայի ձեռներեցության միջազգային ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետը: Իրավագիտության մագիստրոս:
Մասնակցել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Ռադիոցանցերի կառավարում» ռադիոմենեջերների (2008թ., Ուկրաինա) եւ Կիեւի ժողովրդավարության եւ իրավունքի գերակայության ինստիտուտի մեդիա իրավագետների կրթական ծրագրերի դասընթացներին (2017թ.):
1999-2006թթ. աշխատել է «Ցայգ» ՀԸ հաղորդավար: 2003-2005թթ.` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի օգնական: 2005-2006թթ.` Մոսկվայի ժամանակակից հումանիտար ակադեմիայի երեւանյան մասնաճյուղի դասախոս: 2005-2018թթ.` «Ռադիո Հայ Գյումրի» ռադիոկայանի ղեկավար: 2006-2018թթ.` «Ցայգ» ՍՊԸ իրավաբան: 2012 թվականից` Ցայգ ՀԸ «Իրականում» հեռուստահաղորդաշարի հեղինակ եւ վարող: 2012 թվականից` քաղաքական եւ կոմերցիոն արշավների մեդիափորձագետ: 2014-2019թթ.` «Սթայլ Մեդիա» ՍՊԸ հիմնադիր սեփականատեր: 2015 թվականից` հանրային ելույթների եւ հրապարակախոսության դասընթացավար (մենթոր): 21.08.2018-14.01.2019թթ.` ՀՀ Շիրակի մարզպետի խորհրդական:
2011 թվականից Լրագրողների միջազգային դաշնության (IFJ) լիիրավ անդամ է: 2017-2019թթ. եղել է «Գյումրին առանց տնակների» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ: 2018 թվականից` Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի (ԵՆԿ) խորհրդատվական խորհրդի անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 11 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Назели Грачевна Багдасарян
В 2005г. окончила факультет правоведения Московской международной академии предпринимательства. Магистр правоведения.
Участвовала в курсах образовательных программ радиоменеджеров “Управление радиосетями” Международного Агентства развития США (2008г., Украина) и медиа правоведов Киевского института демократии и верховенства права (2017г.).
1999-2006гг. - ведущая программ телекомпании “Цайг”. 2003-2005гг. – помощник заместителя председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. 2005-2006гг. – преподаватель Ереванского отделения Современной гуманитарной академии (Москва). 2005-2018гг. – руководитель радиостанции “Радио Ай Гюмри”. 2006-2018гг. – юрист ООО “Цайг”. С 2012 года - автор и ведущая цикла телепрограмм “В действительности” телекомпании “Цайг”. С 2012 года - медиаэксперт в области политических и коммерческих кампаний. 2014-2019гг. – учредитель-собственник ООО “Стайл Медиа”. С 2015 года - ментор курсов по публичным выступлениям и публицистике. 21.08.2018-14.01.2019гг. – советник губернатора Ширакской области.
С 2011 года - полноправный член Международной федерации журналистов (IFJ).
2017-2019гг. - член попечительского совета фонда “Гюмри без домиков”.
С 2018 года – член консультативного совета “Центр молодежных инициатив” (ЦМИ) Гюмри.
9 декабря 2018 года избрана депутатом НС по избирательному округу N 11 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.