Էմմա Արամայիսի Խուդաբաշյան
1973-1977թթ. Երեւանի էլեկտրաապարատների գործարանում աշխատել է փականագործ-հավաքող, 1979-1994 թթ. Երեւանի միկրոէլեկտրոնային ինստիտուտում` առաքող, տեխնիկ, 1994-1999 թթ.՝ «Սեւան» զբոսաշրջային միավորման ավագ մեթոդիստ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր («Միասնություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության, ապա «Ժողովրդի ձայն» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003թ. հոկտեմբերի 21-ից ԱԺ պատգամավոր՝ «Արդարություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում ընդգրկված չէ: Անկուսակցական:

В 1973 г. окончила Армавирский государственный педагогический институт (РФ). Педагог-психолог. В 1973-1977 гг. работала на Ереванском электроаппаратном заводе слесарем-сборщиком, в 1979-1994 гг. экспедитором, техником в Ереванском институте микроэлектроники, в 1994-1999 гг. старшим методистом туристического объединения “Севан”.
21 октября 2003 г. избрана депутатом НС по пропорциональному избирательному списку блока “Справедливость”. Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Во фракциях и депутатской группе не состоит. Беспартийная.