Ծնվել է 1992թ. ապրիլի 2-ին Ալավերդիում։
2012թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետի կադաստրային գործ եւ քարտեզագրություն բաժինը:
2011-2016թթ. եղել է «1in.am» լրատվական կայքի եւ «Ժամանակ» օրաթերթի սպորտային բաժինների խմբագիր։ 2016-2018թթ.՝ քաղաքական-հրապարակախոսական «SOS», 2017-2018թթ.՝ քաղաքական երգիծական «Ք1» հաղորդաշարերի սցենարիստ։ 04.06.2018-14.01.2019թթ.՝ ՀՀ վարչապետի օգնական:
Իրականացրել է «SOS Գյումրի» բարեգործական ծրագիրը, որի շնորհիվ բնակարան է ստացել 1988թ. երկրաշարժից տուժած 26 անօթեւան ընտանիք (2015թ.):
Քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված վավերագրական ֆիլմաշարի (13 ֆիլմ) սցենարի հեղինակ է:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 9 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Арен Микаелович Мкртчян
В 2012г. окончил отделение кадастрового дела и картографии факультета географии и геологии Ереванского государственного университета.
2011-2016гг. – редактор спортивных отделов новостного сайта “1in.am” и газеты “Жаманак”. 2016-2018гг. – сценарист политико-публицистического цикла передач “SOS”, 2017-2018гг. – политико-сатирического цикла передач “Q1”.
04.06.2018-14.01.2019гг. – помощник Премьер-министра РА.
Осуществлял реализацию программы “SOS Гюмри”, благодаря которой 26 пострадавших от землетрясения 1988 года бездомных семей получили квартиры (2015г.).
Автор сценария документального цикла (13 фильмов), посвященного памяти четырехдневной войны.
9 декабря 2018 года избран депутатом НС по избирательному округу N 9 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.