Արտաշես Պետրոսի Պետրոսյան
2007թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի «Ձեռնարկատիրությունների տնտեսագիտություն եւ կառավարում (մեքենաշինություն)» բաժինը: 2009թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի «Կառավարում (հանրային ֆինանսների կառավարում)» բաժինը:
2008-2009թթ. աշխատել է «ԷԼԼԻՊՍ ՋԻ ԷՅ» ՍՊԸ ճարտարագետ: 2009-2011թթ.՝ «ՍՈՆԱԳՐՈ» ՓԲԸ հաշվապահ: 2016-2019թթ.՝ «Արտ Գլոբալ» ՍՊԸ փոխտնօրեն: 2011 թվականից զբաղվում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 9 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Родился 23 мая 1985г. в селе Сараарт Лорийской области.
В 2007г. окончил отделение “Экономика и управление предпринимательством” (“машиностроение”) Государственного инженерного университета Армении. В 2009г. - отделение “Менеджмент (управление общественными финансами)” Государственной академии управления РА.
2008-2009гг. –инженер в ООО “ЭЛЛИПС ДЖИ ЭЙ”. 2009-2011гг. – бухгалтер ЗАО “СОНАГРО”. 2016-2019гг. – заместитель директора ООО “Арт Глобал”. С 2011 года занимается предпринимательской деятельностью.
9 декабря 2018 года избран депутатом по избирательному округу N 9 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.