Աշոտ Հովհաննեսի Ափոյան
1975 թ. ավարտել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-տեխնոլոգ:Պարգեւատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով (2001թ.):
1974-1975 թթ. աշխատել է Թումանյանի շրջանի գլխամասային պանրագործարանում ճարտարագետ-տեխնոլոգ: 1975-1976 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1977 թ. եղել է Հայաստանի կարագագործության եւ պանրագործության ՀԳՀԻ Հայաստանի բաժանմունքի ավագ ճարտարագետ, 1977-1988 թթ. Երեւանի կաթի կոմբինատում` հերթափոխի վարպետ, ավագ ճարտարագետ-տեխնոլոգ, արտադրամասի պետ, 1988-1989 թթ. նույն հիմնարկում` պաղպաղակի ֆաբրիկայի տնօրեն, 1989-1995 թթ.` Աշտարակի պանրագործարանի տնօրեն, 1995-2002 թթ.` «Աշտարակ-կաթ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ, գործադիր տնօրեն, 2002-2005թթ.` «Աշտարակ-կաթ» եւ «Երեւանի քաղաքային կաթի գործարան» ՓԲԸ տնօրենների խորհուրդների նախագահ:
2003թ. նոյեմբերի 10-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Родился 11 июля 1950 г. в г. Ленинакане (Гюмри).
В 1975 г. окончил Ереванский зоотехническо-зооветеринарный институт. Инженер-технолог. Награжден медалью Анания Ширакаци (2001).
В 1974-1975 гг. работал инженером-технологом на Туманянском головном сырзаводе.
В 1975-1976 гг. служил в Советской Армии. В 1977 г. работал в Армянском отделении Всесоюзного НИИ маслоделия и сыроделия, в 1977-1988 гг. на Ереванском молочном комбинате мастером смены, старшим инженеромтехнологом, начальником цеха, в 1988-1989 гг. директор фабрики мороженого на том же комбинате, в 1989-1995 гг. директор Аштаракского сырзавода, в 1995-2002 гг. председатель совета директоров, исполнительный директор, в 2002-2005гг. председатель совета директоров ЗАО “Аштарак-кат” и “Ереванский городской молочный завод”.
10 ноября 2003 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку АРФД. Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции АРФД. Беспартийный.