Աշոտ Հովհաննեսի Ափոյան
1975 թ. ավարտել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-տեխնոլոգ:Պարգեւատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով (2001թ.):
1974-1975 թթ. աշխատել է Թումանյանի շրջանի գլխամասային պանրագործարանում ճարտարագետ-տեխնոլոգ: 1975-1976 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1977 թ. եղել է Հայաստանի կարագագործության եւ պանրագործության ՀԳՀԻ Հայաստանի բաժանմունքի ավագ ճարտարագետ, 1977-1988 թթ. Երեւանի կաթի կոմբինատում` հերթափոխի վարպետ, ավագ ճարտարագետ-տեխնոլոգ, արտադրամասի պետ, 1988-1989 թթ. նույն հիմնարկում` պաղպաղակի ֆաբրիկայի տնօրեն, 1989-1995 թթ.` Աշտարակի պանրագործարանի տնօրեն, 1995-2002 թթ.` «Աշտարակ-կաթ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ, գործադիր տնօրեն, 2002-2005թթ.` «Աշտարակ-կաթ» եւ «Երեւանի քաղաքային կաթի գործարան» ՓԲԸ տնօրենների խորհուրդների նախագահ:
2003թ. նոյեմբերի 10-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Ashot Apoyan was born on July 11, 1950 in Gyumri (Leninakan).
Mr. Apoyan received his degree in engineering technologies from the Yerevan Institute of Animal Husbandry and Treatment in 1975. He was awarded an Ananya Shiaraktsi medal in 2001.
From 1974-1975 he worked as an engineer-technologist in the Cheese Factory of the Toumanyan region. He served in the Soviet Army from 1975-1976. From 1977-1988 he worked as a senior engineer in the Armenian division of the Armenian Research Institute for Butter and Cheese processing, first as a skilled worker and later as a senior engineer and then head of production in Yerevan Dairy Factory. The next two years he worked as a head of its ice-cream department. from 1989-1995 he headed the Ashtarak Cheese Factory. From 1995-2002 he was the president of the board of directors and executive director of Ashtarak Kat CJSC. From 2002-2005 he was the president of the board of directors of the Ashtarak Kat and Yerevan Dairy Factory CJSCs.
On November 10, 2003 he was elected as a deputy to the NA from the Armenian Revolutionary Federation party list and currently serves on the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He is a member of the Armenian Revolutionary Federation Faction and has no political party affiliation.