Ծնվել է 1956 թ. փետրվարի 16-ին Վրաստանի Ախալցիխե քաղաքում:
1973-1976թթ. աշխատել է «Երքիմշին» տրեստում բանվոր, 1980 թ.` «Էլեկտրասարք» ԱՄ տնտեսագետ, 1980- 1983թթ.` Երեւանի ֆինանսատնտեսագիտական տեխնիկումի ԼԿԵՄ կոմիտեի առաջին քարտուղար: 1983-1986թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ Կենտկոմի կոմերիտական կազմակերպությունների բաժնի հրահանգիչ, 1986 թ.` հաշվառման եւ վիճակագրության ենթաբաժնի վարիչ, 1986-1989թթ.` կոմերիտական կազմակերպությունների բաժնի վարիչի տեղակալ, 1989-1990թթ.` գործերի կառավարիչ, 1990-1994 թթ.՝ Հայաստանի երիտասարդական միության գործերի կառավարիչ: 1994-1997 թթ. աշխատել է «Հայք» միավորման գլխավոր հաշվապահ, 1997-1998 թթ.` «Հայէկոնոմբանկ»-ի Էջմիածնի մասնաճյուղի կառավարիչ, 1998-2000 թթ.` «Հայագրոբանկ»-ի գործերի կառավարիչ, 2000-2002թթ.` տնօրենի տեղակալ, 2002-2003 թթ.` «Արսօյլ» ՀՁ ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ:
2003թ. դեկտեմբերի 11-ից ԱԺ պատգամավոր՝ ՄԱԿ համամասնական ընտրացուցակով: Մինչեւ 2006թ. հունիսի 2-ը` Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, այնուհետեւ` նույն հանձնաժողովի նախագահ: ՄԱԿ խմբակցության անդամ: ՄԱԿ անդամ:

"United Labour" Party /ULP/
Mr. Petrosyan graduated with a degree in economics from the Yerevan Institute of National Economy in 1980.
From 1973-1976 he was a worker in the Yerchimshin Trust. In 1980 he was appointed economist in the Elektrasark Industrial Complex. For the next three years he was the first secretary of LCYU Committee at the Yerevan Financial and Economic College. 1986 he was an instructor in the Division of Communist Youth Organizations in the LCYU Central Committee. In 1986 he was appointed head of the Registration and Statistics Subdivision. From 1986-1989 he was the deputy head of Communist Youth Organizations Division. From 1989-1990 he was the Department Administrator. From 1990-1994 he was the administrative officer in the Armenia Youth Union. From 1994-1997 he worked as a chief accountant in the Hayk Complex. From 1997-1998 he was the manager of Edjhmiztsin branch of Hayeconombank. For the next two years he was the office manager at Hayagrobank and from 2000-2002 he was deputy director. From 2002-2003 he was the deputy director of Arsoil Armenian Enterprise CJSC.
On December 11, 2003 he was elected to the NA from the proportional list of the United Labor Party.Till June 2,2006 he was the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs. From June 2, 2006 he is the Chairman of the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs.