Ծնվել է 1994թ. սեպտեմբերի 21-ին  Երեւանում:
2015թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը, 2017թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2018թ.՝ Ռոբերտ Շուման ինստիտուտի «Երիտասարդ առաջնորդներ XXIV» դասընթացը: Ներկայում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի ասպիրանտ է:
2015-2017թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ իրավաբանական վարչության օրենսդրական փորձաքննության բաժնի առաջին կարգի մասնագետ: 2017-2018թթ.՝ Երեւան քաղաքի ավագանու անդամ: 2017-2018թթ.՝ «BULLSEYE» ամսագրի խմբագիր:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ իրավական փորձաքննության վարչության օրենսդրական փորձաքննության բաժնի իրավափորձագետ: 2019-2020թթ.՝ PRIME LAW իրավաբանական ընկերության իրավախորհրդատու: 2019-2020թթ.՝ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության առաջատար մասնագետ:
2015-2017թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ Երիտասարդական խորհրդարանի անդամ: 2016թ. ավարտել է  ՀՀԿ Անդրանիկ Մարգարյանի անվան քաղաքական դպրոցի դասընթացը: 2017-2018թթ. եղել է «Աշակերտների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ:

Анна Араевна Мкртчян
В 2015 г. окончила юридический факультет ЕГУ, в 2017 году - магистратуру того же факультета. В 2018 г. – курс «Молодые лидеры XXIV» института Роберта Шумана. В настоящее время является аспиранткой кафедры гражданского права юридического факультета ЕГУ.
2015-2017гг. - специалист первого класса отдела законодательной экспертизы юридического управления НС РА. 2017-2018гг. – член муниципального совета города Ереван. 2017-2018 - редактор журнала «BULLSEYE».
2017-2019гг. – эксперт-юрист отдела законодательной экспертизы управления правовой экспертизы НС РА. 2019-2020гг. юристконсульт юридической компании PRIME LAW. 2019-2020гг. – ведущий специалист юридического управления Аппарата комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц РА.
2015-2017гг. - депутат Молодежного парламента НС РА. В 2016 г. окончила курсы политической школы РПА им. Андраника Маргаряна. 2017-2018 гг. - председатель ОО «Армянская ассоциация учеников».
Является соучредителем инициативы «Первая - Армения» (2019).
20 июня 2021 г. избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий «Честь имею».