Թագուհի Մանվելի Թովմասյան
2000թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հումանիտար մասնագիտությունների ֆակուլտետը: Գիդ-թարգմանիչ (անգլերեն): 2003թ.` նույն ֆակուլտետի «Ժուռնալիստիկա» բաժինը: Լրագրող: 2008թ.` Երեւանի Հյուսիսային համալսարանի լրագրության ֆակուլտետը: 2013թ.` ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան: Քաղաքագիտության մագիստրոս: 2014թ.` Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը (ԵԽ ՔԴԵԴ):
2025թ.` Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ Սիմպոդիում ինստիտուտի (Sympodium Institute) եւ Լատվիայի Վիձեմեի կիրառական գիտությունների համալսարանի (Vidzeme University of Applied Sciences) համատեղ կազմակերպած հետբուհական դասընթացները՝ ստանալով ռազմավարական հաղորդակցությունների մասնագետի որակավորում:
Մասնակցել է «Լրագրության միջազգային ստանդարտներ, հարցազրույցների տեխնոլոգիա եւ ռեպորտաժներ պատրաստելու մեթոդներ» (2004թ., IWPR, Երեւան), «Դատական լրագրություն» թրեյնինգային ծրագրի (2005թ., Եվրոպական լրագրողների ասոցիացիա), «Ժողովրդավարություն» (2014-2015թթ., ԵԽ ՔԴԵԴ, Ստրասբուրգ) դասընթացներին:
2003-2004թթ. կամավորական հիմունքներով աշխատել է «Իրավունք» թերթում:
2004-2007թթ. եղել է «Իրավունք» թերթի քաղաքական բաժնի լրագրող: 2007-2011թթ.` «Օգոստոս» գործակալություն ՍՊԸ «Չորրորդ իշխանություն» թերթի լրագրող: 2011-2018թթ.` «Ժողովուրդ թերթի խմբագրություն ՍՊԸ» («Ժողովուրդ» օրաթերթ, ArmLur.am լրատվական կայք) լրատվական հոլդինգի հիմնադիր-ղեկավար, «Ժողովուրդ» թերթի եւ ArmLur.am առցանց կայքի գլխավոր խմբագիր: 2019-2020թթ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի դասախոս:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 8 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): 06.02.2019-29.12.2020թթ.՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 29.12.2020-02.08.2021թթ.՝ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 14.01.2019-16.11.2020թթ.՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ, 16.11.2020թ.-02.08.2021թ. խմբակցություններում չի ընդգրկվել:
Արժանացել է «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի՝ «Սեւանա լճի շրջակա միջավայրի խնդիրներին արդյունավետ արձագանքի համար» շնորհագրին (2011թ., ԵՄ «Տեղական ինքնակառավարման ակումբ» ծրագիր), «Տարվա լավագույն պատգամավոր» տիտղոսին՝ 2020թ. պատգամավորական գործունեության համար (2021թ., «Եռամիասնություն հանուն զարգացման» ՀԿ 11-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխություն), «ՀՀ Ազգային ժողովի լավագույն հանձնաժողովի նախագահ» տիտղոսին ( 2021թ., «Եռամիասնություն հանուն զարգացման» ՀԿ 12-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխություն):

Born August 14, 1982 in Vardenis.
2000 - Graduated from the Faculty of Humanities at the Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University. Guide-translator (English).
2003 - Graduated from the Department of journalism of the same Faculty. Journalist.
2008 - Faculty of Journalism of Yerevan Northern University.
2013 - Graduated from the Academy of Public Administration of the Republic of Armenia. Master of Political Science.
2014 - Yerevan School of Political Courses of the Council of Europe.
Participated in the courses “International Standards of Journalism, Interview Technology and Reporting Preparation Methods” (2004, IWPR, Yerevan), training program “Judicial Journalism” (2005, Association of European Journalists) and “Democracy” (2014-2015, Yerevan School of Political courses (ESPC) of Council of Europe (CE,) Strasbourg).
2003 - 2004 - Worked at “Iravunk newspaper” on volunteer basis.
2004 - 2007 - Journalist of the political department of the “Iravunk” newspaper.
2007- 2011 - Journalist of the newspaper “The Fourth Power” of the LLC agency “Ogostos” (“August”).
2011- 2018 - Founding-head of the media holding “Zhoghovurd Publishing House LLC” (“Zhoghovurd” daily newspaper, ArmLur.am news site), Editor-in-Chief of “Zhoghovurd” newspaper and ArmLur.am website.
2019 - 2020 - Professor at Public Administration Academy of the Republic of Armenia.
2019 - 2021- Member of the National Assembly (territorial electoral list of the electoral district #8 of the “My Step” alliance of parties).
February 6, 2019 - December 29, 2020 - Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.
December 29, 2020 - August 2, 2021 - Member of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.
January 14, 2019 - November 16, 2020 - Member of the “My Step” faction.
November 16, 2020 - August 02, 2021 - Not included in any faction.
June 20, 2021 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list of the “With Honor” alliance of parties.
Awarded the Letter of Thanks “For the effective coverage of the problems of the ecology of Lake Sevan” in the daily “Fourth Power” (2011, the EU program “Local Self-Government Club”), awarded nomination “Best Parliament Member of the Year” for the Deputy activity in 2020 (2021, “Trinity for Development” NGO 11th Annual Award Ceremony), “Best Chair of the committee of the National Assembly of the Republic of Armenia” (2021, “Trinity for Development” NGO 12th Annual Award Ceremony).