Թագուհի Մանվելի Թովմասյան
2000թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հումանիտար մասնագիտությունների ֆակուլտետը: Գիդ-թարգմանիչ (անգլերեն): 2003թ.` նույն ֆակուլտետի «Ժուռնալիստիկա» բաժինը: Լրագրող: 2008թ.` Երեւանի Հյուսիսային համալսարանի լրագրության ֆակուլտետը: 2013թ.` ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան: Քաղաքագիտության մագիստրոս: 2014թ.` Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը (ԵԽ ՔԴԵԴ):
2025թ.` Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ Սիմպոդիում ինստիտուտի (Sympodium Institute) եւ Լատվիայի Վիձեմեի կիրառական գիտությունների համալսարանի (Vidzeme University of Applied Sciences) համատեղ կազմակերպած հետբուհական դասընթացները՝ ստանալով ռազմավարական հաղորդակցությունների մասնագետի որակավորում:
Մասնակցել է «Լրագրության միջազգային ստանդարտներ, հարցազրույցների տեխնոլոգիա եւ ռեպորտաժներ պատրաստելու մեթոդներ» (2004թ., IWPR, Երեւան), «Դատական լրագրություն» թրեյնինգային ծրագրի (2005թ., Եվրոպական լրագրողների ասոցիացիա), «Ժողովրդավարություն» (2014-2015թթ., ԵԽ ՔԴԵԴ, Ստրասբուրգ) դասընթացներին:
2003-2004թթ. կամավորական հիմունքներով աշխատել է «Իրավունք» թերթում:
2004-2007թթ. եղել է «Իրավունք» թերթի քաղաքական բաժնի լրագրող: 2007-2011թթ.` «Օգոստոս» գործակալություն ՍՊԸ «Չորրորդ իշխանություն» թերթի լրագրող: 2011-2018թթ.` «Ժողովուրդ թերթի խմբագրություն ՍՊԸ» («Ժողովուրդ» օրաթերթ, ArmLur.am լրատվական կայք) լրատվական հոլդինգի հիմնադիր-ղեկավար, «Ժողովուրդ» թերթի եւ ArmLur.am առցանց կայքի գլխավոր խմբագիր: 2019-2020թթ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի դասախոս:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 8 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): 06.02.2019-29.12.2020թթ.՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 29.12.2020-02.08.2021թթ.՝ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 14.01.2019-16.11.2020թթ.՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ, 16.11.2020թ.-02.08.2021թ. խմբակցություններում չի ընդգրկվել:
Արժանացել է «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի՝ «Սեւանա լճի շրջակա միջավայրի խնդիրներին արդյունավետ արձագանքի համար» շնորհագրին (2011թ., ԵՄ «Տեղական ինքնակառավարման ակումբ» ծրագիր), «Տարվա լավագույն պատգամավոր» տիտղոսին՝ 2020թ. պատգամավորական գործունեության համար (2021թ., «Եռամիասնություն հանուն զարգացման» ՀԿ 11-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխություն), «ՀՀ Ազգային ժողովի լավագույն հանձնաժողովի նախագահ» տիտղոսին ( 2021թ., «Եռամիասնություն հանուն զարգացման» ՀԿ 12-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխություն):

Родилась 14 августа 1982г. в Варденисе.
В 2000 году окончила факультет гуманитарных профессий Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна. Гид-переводчик (английский), в 2003г. – отделение журналистики того же факультета. Журналист. В 2008г. – факультет журналистики Ереванского Северного университета.
В 2025 году окончила организованные при содействии министерства иностранных дел Великобритании совместные послевузовские курсы Института Симподиум (Sympodium Institute) и Видземского университета прикладных наук Латвии (Vidzeme University of Applied Sciences), получив квалификацию специалиста по стратегическим коммуникациям.
В 2013г. – окончила Академию государственного управления РА. Магистр политологии.
В 2014г. – Ереванскую школу политических курсов Совета Европы.
Участвовала в курсах “Международные стандарты журналистики, технология интервью и методы подготовки репортажей” (2004г., IWPR, Ереван), трейнинговой программы “Судебная журналистика” (2005г., Ассоциация европейских журналистов), “Демократия” (2014-2015гг., ЕШПК СЕ, Страсбург,).
2003-2004гг. – волонтер в газете “Иравунк” .
2004-2007гг. – корреспондент политического отдела газеты “Иравунк”. 2007-2011гг. – корреспондент агентства “Огостос”(“Август”) ООО газеты “Чорорд ишханутюн” (“Четвертая власть”). 2011-2018гг. – учредитель-руководитель новостного холдинга “ООО издательство газеты Жоховурд” (ежедневная газета “Жоговурд”, новостной сайт ArmLur.am), главный редактор газеты “Жоговурд” и интернет-сайта ArmLur.am.
2019-2021гг. – депутат НС (блок партий “Мой шаг”, территориальный избирательный список избирательного округа N 8). 06.02.2019-29.12.2020гг. - член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, 29.12.2020-02.08.2021гг. - член Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции. 14.01.2019-16.11.2020гг. - член фракции “Мой шаг”.
16.11.2020-02.08.2021 гг. – во фракциях не состояла.
20 июня 2021г. избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Патив унем” ("Честь имею").
Удостоена благодарственной грамоты “За эффективное освещение проблем экологии озера Севан в газете “Четвертая власть” (2011г., программа ЕС “Клуб местного самоуправления”). Удостоена премии в номинации "Лучший депутат года" - за парламентскую деятельность в 2020г. (2021г., 11-й ежегодный конкурс ОО "Триединство во имя развития"), титула “Председатель лучшей комиссии Национального Собрания РА” (2021г. , 12-й ежегодный конкурс ОО "Триединство во имя развития").