Ծնվել է 1985թ. ապրիլի 27-ին Երեւանում:
2006թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը: Քաղաքագետ (բակալավր):
2010թ.՝ Երեւանի մենեջմենթի համալսարանը ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն եւ կառավարում մասնագիտությամբ (մագիստրոս):
2011թ.՝ Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը:
2005-2006թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորի օգնական: 2009-2012թթ.՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոնի փորձագետ, 2012-2014թթ.՝ տնօրենի խորհրդական: 2014-2017թթ.՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության եւ վերլուծության կենտրոնի տնօրեն: 2016 թվականից Հայ-ռուսական համալսարանի դասախոս է:
2017-2020թթ.՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական: 2018-2020թթ. դասավանդել է Արցախի պետական եւ Արցախի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համալսարաններում: 2020-2021թթ.՝ «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, համահիմնադիր:
2021թ. հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ ), ԱԺ պատվո (2016թ.), «Մարտական ծառայություն» (2020թ., ԼՂՀ) մեդալներով:

Тигран Грантович Абраамян
2006г. – окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета. Политолог (бакалавр).
В 2010 г. окончил Ереванский университет менеджмента  по специальности экономика и управление на предприятии (магистр).
В 2011г. – Ереванскую школу политических курсов.
2005-2006гг. – помощник депутата. 2009 – 2012гг. – эксперт Центра общественных связей и информации Аппарата Президента РА. 2012-2014г. – советник директора.
2014-2017гг. – директор информационно-аналитического Центра Аппарата Правительства РА. С 2016 года – преподаватель Армяно-российского университета.
2017-2020гг. – советник Президента Республики Арцах. 2018-2020гг. – преподаватель Арцахского государственного университета и Арцахского университета им. Месропа Маштоца. 2020-2021гг. – руководитель, соучредитель аналитического центра “Основание”.
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Честь имею”.
Награжден медалью “Вооруженные Силы РА, 20 лет” (2012г., МО), медалью Почета НС (2016г.), медалью “За военную службу”. (2020г., НКР).