Ծնվել է 1972թ. հունվարի 1-ին ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ոսկեթաս գյուղում:
1995թ. ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետը: Տնտեսագետ-մաթեմատիկոս: 1998թ.՝ ԵՊՀ ասպիրանտուրան: 2001թ.՝ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետը: Իրավաբան: Տնտեսագիտության թեկանածու:
1996-1999թթ. եղել է ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության մասնագետ, բաժնի պետ, վարչության պետ: 1998 թվականից դասավանդում է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետում: 1999-2000թթ. աշխատել է ՀՀ արժեթղթերի շուկայի տեսչության պետի տեղակալ, 2000-2005թթ. եղել է ՀՀ արժեթղթերի հանձնաժողովի անդամ: 2004-2005թթ. դասավանդել է Երեւանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտում, 2005-2006թթ.՝ նաեւ Հայաստանի հաշվապահների եւ աուդիտորների ասոցիացիայում: 2005-2007թթ. եղել է ՀՀ աշխատանքի եւ սցիալական հարցերի նախարարի տեղակալը: 2016թ. փետրվար-հոկտեմբեր՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար, 2016-2018թթ.՝ ՀՀ բնապահպանության նախարար, 2018թ. մայիս-հոկտեմբեր՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար:
2019 թվականից ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ է:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): 19.06.2007-31.05.2012թթ.՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի  մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, 16.06.2008-15.09.2009թթ.՝ 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:
2012-2016թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): 11.06.2012-25.02.2016թթ.՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 20.06.2012-25.02.2016թթ.՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, 01.11.2012-25.02.2016թթ.՝  ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ:

Арцвик Гарегинович Минасян
В 1995 г. окончил экономический факультет ЕГУ, в 1998 г. - аспирантуру ЕГУ. Математик-экономист. В 2001 г. окончил юридический факультет ЕГУ. Юрист. Кандидат экономических наук.
1996-1999 гг. - специалист, заведующий отделом, начальник управления Министерства финансов и экономики РА. С 1998 г. преподает на экономическом факультете Ереванского государственного университета.
1999-2000 гг. - заместитель начальника Инспекции рынка ценных бумаг РА.
2000 - 2005 гг. - член Комиссии по ценным бумагам РА.
2004-2005 гг. - преподаватель Ереванского государственного экономического института, 2005-2006 гг. также Ассоциации бухгалтеров и аудиторов Армении.
2005 - 2007 гг. -  заместитель министра труда и социальных вопросов РА, февраль-октябрь 20016гг. – министр экономики РА, 2016-2018гг. – министр экологии РА, май-октябрь 2018гг. – министр экономического развития и инвестиций РА.
С 2019 года – член Верховного органа АРФД.
2007-2012гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). 19.06.2007-31.05.2012гг. – заместитель Председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, 16.06.2008-15.09.2009гг. - член Временной комиссии НС по изучению событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года, и их причин. Член фракции АРФД.
2012-2016гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). 11.06.2012-25.02.2016гг. – член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, 20.06.2012-25.02.2016гг. – заместитель председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, 01.11.2012-25.02.2016гг. - член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления. Член фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.