Ծնվել է 1972թ. փետրվարի 25-ին Արմավիրի մարզի Փշատավան գյուղում:
Մասնակցել է «Աշխատանքի ուսումնասիրության հետազոտական մեթոդները» դասընթացին (2009թ., Վ.Վ. Գիրի անվան աշխատանքի ազգային ինստիտուտ (V.V Giri National Labour Institute), Նյու Դելի):
1996-2001թթ. աշխատել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր լեզվի պետական տեսչության առաջատար իրավաբան: 1997-2003թթ. եղել է ԵՊՃՀ, 2000-2010թթ.՝ ՀՀ ոստիկանության ակադեմիայի, 2008-2012թթ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական ինստիտուտի, 2012-2015թթ.՝ ՀՀ փաստաբանական դպրոցի դասախոս: 2001-2004թթ՝ Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES), 2004-2005թթ.՝ «Հասարակական երկխոսությունների եւ նախաձեռնությունների կենտրոն» հկ քաղաքացիական ուսուցանող: 2006-2008թթ.՝ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի պետական տեսչության իրավական վերահսկողության բաժնի գլխավոր մասնագետ: 2008-2009թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ: 2009-2018թթ.՝ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հկ իրավախորհրդատու:
2006 թվականից արտոնագրված փաստաբան է, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ: «Տեղեկատվական աջակցության եւ քաղաքացիական կրթության կենտրոն» հկ հիմնադիր նախագահն է:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակ): 06.02.2019-08.02.2019թթ.՝ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 08.02.2019-02.08.2021թթ.՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:
ՀՀ աշխատանքային իրավունքի վերաբերյալ մի շարք ձեռնարկների համահեղինակ է: Ճանաչվել է ՀՀ փաստաբանական դպրոցի տարվա լավագույն դասախոս (2013թ.):

Эрикназ Саркисовна Тигранян
Участвовала в курсах “Исследовательские методы изучения труда” (2009г. Национальный институт труда им. В.В. Гири, /V.V Giri National Labour Institute/, Нью Дели).
1996-2001гг. – ведущий юрист Государственной языковой инспекции при Правительстве РА. 1997-2003гг. – преподаватель ЕГИА, 2000-2010гг. – Полицейской академии РА, 2008-2012гг. – Юридического института Министерства юстиции РА, 2012-2015гг. - Школы адвокатуры РА. 2001-2004гг. – гражданский тренер общественных организаций Международный фонд избирательных систем (IFES), 2004-2005гг. - “Центр общественных диалогов и инициатив”. 2006-2008 гг. - главный специалист отдела правового контроля Государственной инспекции труда Министерства труда и социальных вопросов РА. 2008-2009гг. - начальник отдела по управлению персоналом Министерства диаспоры РА. 2009–2018гг. юрисконсульт общественной организации “Антикоррупционный центр Transparency International”.
С 2006 года - лицензированный адвокат, член Адвокатской палаты РА. Учредитель - председатель общественной организации “Центр информационного содействия и гражданского образования”.
2019-2021гг. – депутат НС (общегосударственный избирательный список блока партий “Мой шаг”). 06.02.2019-08.02.2019гг. - член Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам, 08.02.2019-02.08.2021гг. – заместитель Председателя комиссии. Член фракции “Мой шаг”.
Является соавтором ряда пособий по трудовому праву РА. В 2013 г. признана лучшим преподавателем года Школы адвокатуры РА.