Ծնվել է 1972թ. ապրիլի 16-ին Վրաստանի Հանրապետության Նինոծմինդայի շրջանի (Ջավախք) Գանձա գյուղում:
1995թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը, 1997թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան, 2006թ.՝ Եվրախորհրդի քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը: Միջազգայնագետ-պատմաբան, պետական ծառայող: Պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ:
1995 թվականից «Ջավախք» հայրենակցական միության անդամ է, 2003թ.՝ ղեկավար մարմնի անդամ, 2006թ.՝ միության նախագահ: 1997-2021թթ. եղել է «Հզոր հայրենիք» կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամ, կազմակերպական բաժնի վարիչ, 2006-2021թթ.՝ կուսակցության փոխնախագահ:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (ՀՀԿ): 24.05.2017-15.06.2018թթ.՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, 25.07.2018-14.01.2019թթ.՝ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ: 18.05.2017-29.05.2018թթ.՝ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ, 29.05.2018-14.01.2019թթ. խմբակցություններում ընդգրկված չի եղել:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, համապետական ընտրական ցուցակ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է Ռուսաստանի հայերի միության մեդալով (2011թ.), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե (2019թ.) եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի (2022թ.) հուշամեդալներով:

Родился 16 апреля 1972г. в селе Гандза Джавахка.
В 1995г. окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета, в 1997г. –Государственную Академию управления РА, в 2006г. – Ереванскую школу Политических курсов Евросовета. Историк-международник, государственный служащий. Кандидат исторических наук.
1996г. - преподаватель кафедры международных отношений и дипломатии факультета международных отношений ЕГУ.
1995г. - член, с 2003г. - член руководящего органа, с 2006г.- председатель земляческого Союза “Джавахк”. С 1997г. - член руководящего органа, заведующий организационным отделом партии “Могучая Родина”, с 2006 г. вице-председатель партии.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним связям НС. Член фракции Республиканская Партия Армении.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям. Член фракции “Республиканская” (РПА).
2017-2019гг. - депутат НС (РПА). 24.05.2017-15.06.2018гг.- член Постоянной комиссии НС по внешним связям, 25.07.2018-14.01.2019гг.- по вопросам европейской интеграции. 18.05.2017-29.05.2018гг. - член фракции “Республиканская партия Армении”, 29.05.2018-14.01.2019гг.- во фракциях не состоял.
2019-2021гг. – депутат НС (общегосударственный избирательный список блока партий “Мой шаг”). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям. Член фракции “Мой шаг”.
>Награжден медалью Союза армян России (2011 г.) и золотой памятной медалью Фритьофа Нансена (2019 г.), памятной медалью Председателя НС РА (2022г.).