Արթուր Լեւոնի Խաչատրյան
1996թ.՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը: Գործարար վարչարարության մագիստրոս: 1997թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ ռադիոֆիզիկայի եւ էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան: 2001թ.՝ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջը: Գործարար վարչարարության մագիստրոս: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու: Պահեստազորի ավագ լեյտենանտ:
1994-2005թթ. եղել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի գիտաշխատող: 1997-2000թթ.՝ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) տնտեսության վերակառուցման եւ էներգետիկայի տնօրենի ֆինանսական գծով օգնական, ֆինանսական ծրագրերի կառավարող: 2002-2003թթ.՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Հայաստան. օրենսդրի հզորացման ծրագիր»՝ բյուջետային գործընթացի մասնագետ: 2003-2005թթ.՝ Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության ծրագրերի համակարգող: 2005-2007թթ.՝ Երեւանում Կալիֆոռնիայի միջազգային առեւտրի եւ ներդրումների գրասենյակի տնօրեն: 2008-2010թթ.՝ «Մենեջմենթ Միքս» ՍՊԸ խորհրդատվական ուղղության ղեկավար: 2011-2013թթ.՝ «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի ֆինանսների եւ հաշվապահության ամբիոնի վարիչ, կառավարման ֆակուլտետի մանկավարժական համակարգող (դեկան), 2011թ.՝ նույն հիմնադրամի ֆինանսների եւ հաշվապահության ամբիոնի դասախոս: 2011-2013թթ. եւ 2015-2016թթ.՝ «Վիվատ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ տնօրեն:
2013-2014թթ.՝ «Արդշինբանկ» ՓԲԸ գործառնական տնօրենի տեղակալ, անձնակազմի կառավարման վարչության պետ: 2016-2017թթ.՝ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի տեղակալ: 2017-2018թթ.՝ ՀՀ Շիրակի մարզպետ: 2018թ.՝ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար, 2019թ.՝ «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ: 2020թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի գործարար վարչարարության եւ մարդկային ռեսուրսների կառավարման ֆակուլտետների դասախոս:

Артур Левонович Хачатрян
В 1996г. - Американский университет Армении. Магистр бизнес-администрирования. В 1997г. – аспирантуру Института радиофизики и электроники НАН РА. В 2001г. – Имперский колледж Лондона. Магистр бизнес-администрирования. Кандидат физико-математических наук. Старший лейтенант запаса.
1994-2005гг. – научный сотрудник физического факультета ЕГУ. 1997-2000гг. – Агентство США по международному развитию (USAID) - помощник по финансовой части директора по реформированию экономики и энергетике, управляющий финансовых программ. 2002-2003гг. – специалист бюджетного процесса АМР США “Армения. Программа по усилению законодателя”. 2003-2005гг. - координатор программ Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. 2005-2007гг. – директор Ереванского офиса международной торговли и инвестиций Калифорнии. 2008-2010гг. – руководитель по консалтингу ООО “Менеджмент Микс”. 2011-2013гг. – заведующий кафедрой финансов и бухгалтерии, координатор (декан) педагогического факультета менеджмента Фонда “Французский университет в Армении”, в 2011 году – преподаватель кафедры финансов и бухгалтерии того же Фонда. 2011-2013гг. и 2015-2016гг - директор ООО “Виват Консалтинг”.
2013-2014гг. – заместитель функционального директора, начальник управления по руководству персоналом ЗАО “Ардшинбанк”. 2016-2017гг. – заместитель министра территориального управления и развития РА. 2017-2018гг.- губернатор (марзпет) Ширака. 2018г.- министр сельского хозяйства РА, 2019г. – председатель Совета попечителей Фонда “Бизнес Армения”. 2020г. – преподаватель факультетов бизнес-администрирования и управления человеческими ресурсами Академии государственного управления РА.
С 1991 года член АРФД.
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Айастан” (“Армения”).