Հակոբ Արսենի Ասլանյան
1988թ. ավարտել է Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի  պատմություն-իրավունք ֆակուլտետը:
1971-1972թթ. եղել է  «Հայգլավէներգո» կենտրոնական էլեկտրացանցի բանվոր:
1972-1974թթ. եւ 1977-1978թթ.՝  Երեւանի Մյասնիկյանի շրջանի կանաչապատման գրասենյակի փականագործ բանվոր: 1978-1982թթ.՝ «Սոյուզինտերգազստրոյ» համամիութենական  միավորման ապրանքագետ, ապա ճարտարագետ: 1987-1994թթ.՝ Երեւանի թիվ 149 դպրոցի ուսուցիչ: 1994-2002թթ.՝  Երեւանի Շիրակացու անվան ճեմարանի ուսուցիչ, պատմության ամբիոնի վարիչ: 2000-2003 թթ.՝ Երեւանի «Ալգորիթմ» վարժարանի ուսուցիչ: 2003-2010թթ.՝ Երեւանի թիվ 164 դպրոցի ուսուցիչ: 2010-2015թթ.՝ Երեւանի թիվ 127 ավագ դպրոցի ուսուցիչ: 2011թ. փետրվար-հուլիս՝ Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետի տեղակալ: 2015-2018թթ.՝ «Գլոբալ բրիջ» կրթահամալիր ՍՊԸ-ի ուսուցիչ: 2018-2019թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն: 2020թ. հունիս-դեկտեմբեր՝ ՇՄ նախարարության «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական:
2016-2024թթ. դեկտեմբերի 17-ը եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ:
Արցախյան երեք պատերազմների մասնակից է:
24.12.2020-02.08.2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 1 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «1992-1994թթ. մարտական գործողությունների մասնակից» (1997թ.,ՊՆ) եւ «2016թ. ապրիլյան պատերազմի մասնակից» (2019թ., Արծիվ մահապարտների միություն) կրծքանշաններով, «Վազգեն Սարգսյան» (2007թ., Արծիվ մահապարտների միություն)  եւ «Ասպետաց Մեծն Տիգրան» (2016թ.) շքանշաններով, «Մայրական երախտագիտություն» (2007թ., ԱՀ), «Գարեգին Նժդեհ» (2010թ., ՊՆ), «Մարտական ծառայության» (2016թ., ՀՀ), «Դրաստամատ Կանայան» (2013թ., ՊՆ), «Զինվոր հայրենյաց» (2013թ., «Զինվոր» ՀԿ), «Փառապանծ մարտիկ» (2021թ. «Հայրենասիրական միություն» ՀԿ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2022թ., ՊՆ), «ՀՀ զինված ուժեր. 30 տարի» հոբելյանական (2022թ., ՊՆ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար»  2-րդ աստիճանի (2022թ.) մեդալներով, «Կրթության երախտավոր» ոսկե հուշամեդալով (2012թ.):

Born August 1, 1954 in the village of Jrashen in Armavir province.
1988 - Graduated from the Faculty of History and Law of the Yerevan State Pedagogical Institute named after Kh. Abovyan.
1971 - 1972 - Worker of the central station "Armglavenergo."
1972 - 1974 and 1977 - 1978 - Locksmith-worker in the green space office of the Myasnikyan district of Yerevan.
1978 - 1982 - a commodity expert, then an engineer of the All-Union Association “Soyuzintergazprom.”
1987-1994 - Teacher of the #149 Yerevan school.
1994 - 2002 - Teacher, Head of the Department of History of the Yerevan Shirakatsy Lyceum.
2000 - 2003 - Teacher of the Yerevan Lyceum “Algorithm.”
2003 - 2010 - Teacher of the Yerevan #164 school.
2010 - 2015 - Teacher of the Yerevan # 127 high school.
February - July, 2011 - Deputy head of the general education department of the mayor's office of Yerevan.
2015 - 2018 - Lecturer at the LLC Educational Complex “Global bridge.”
2018 - 2019 - Director of the “Homeland-Diaspora Center” SNCO of the RA Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
June - December, 2020 - Advisor to the Director of “ArmForest” SNCO of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia.
2016 - December 17, 2024 - Member of the “Civil Contract” party.
Participant of three Artsakh wars.
December 24, 2020 - August 2, 2021 - Member of the National Assembly (territorial electoral list of the electoral district #1 of the “My Step” alliance of parties). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly. Member of the “My Step” faction.
Awarded Badges “Participant of Military Operations of 1992-1994” (1997, Ministry of Defense) and “Participant in the April War of 2016” (2019, “Eagle Suicide Squad” Union), Orders “Vazgen Sargsyan” (2007 “Eagle Suicide Squad” Union) and “Chivalry of Tigran the Great” (2016), Medals “Maternal Gratitude” (2007, Republic of Artsakh), “Garegin Nzhdeh” (2010, Ministry of Defense), “Combative Service” (2016, RA), “Drastamat Kanayan” (2013, Ministry of Defense), “Soldier of Motherland” (2013, NGO “Soldier”), “Glorious Fighter” (2021 NGO “Patriotic Union”), “Armed forces of the Republic of Armenia 20 Years” Jubilee Medal (2022, Defense Minister of the Republic of Armenia), “Armed forces of the Republic of Armenia 30 Years” Jubilee Medal (2022, Defense Minister of the Republic of Armenia), the second grade Medal of “Services to Motherland” (2022), and Gold Commemorative Medal “Companion of Education” (2012).