Հակոբ Արսենի Ասլանյան
1988թ. ավարտել է Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի  պատմություն-իրավունք ֆակուլտետը:
1971-1972թթ. եղել է  «Հայգլավէներգո» կենտրոնական էլեկտրացանցի բանվոր:
1972-1974թթ. եւ 1977-1978թթ.՝  Երեւանի Մյասնիկյանի շրջանի կանաչապատման գրասենյակի փականագործ բանվոր: 1978-1982թթ.՝ «Սոյուզինտերգազստրոյ» համամիութենական  միավորման ապրանքագետ, ապա ճարտարագետ: 1987-1994թթ.՝ Երեւանի թիվ 149 դպրոցի ուսուցիչ: 1994-2002թթ.՝  Երեւանի Շիրակացու անվան ճեմարանի ուսուցիչ, պատմության ամբիոնի վարիչ: 2000-2003 թթ.՝ Երեւանի «Ալգորիթմ» վարժարանի ուսուցիչ: 2003-2010թթ.՝ Երեւանի թիվ 164 դպրոցի ուսուցիչ: 2010-2015թթ.՝ Երեւանի թիվ 127 ավագ դպրոցի ուսուցիչ: 2011թ. փետրվար-հուլիս՝ Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետի տեղակալ: 2015-2018թթ.՝ «Գլոբալ բրիջ» կրթահամալիր ՍՊԸ-ի ուսուցիչ: 2018-2019թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն: 2020թ. հունիս-դեկտեմբեր՝ ՇՄ նախարարության «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական:
2016-2024թթ. դեկտեմբերի 17-ը եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ:
Արցախյան երեք պատերազմների մասնակից է:
24.12.2020-02.08.2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 1 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «1992-1994թթ. մարտական գործողությունների մասնակից» (1997թ.,ՊՆ) եւ «2016թ. ապրիլյան պատերազմի մասնակից» (2019թ., Արծիվ մահապարտների միություն) կրծքանշաններով, «Վազգեն Սարգսյան» (2007թ., Արծիվ մահապարտների միություն)  եւ «Ասպետաց Մեծն Տիգրան» (2016թ.) շքանշաններով, «Մայրական երախտագիտություն» (2007թ., ԱՀ), «Գարեգին Նժդեհ» (2010թ., ՊՆ), «Մարտական ծառայության» (2016թ., ՀՀ), «Դրաստամատ Կանայան» (2013թ., ՊՆ), «Զինվոր հայրենյաց» (2013թ., «Զինվոր» ՀԿ), «Փառապանծ մարտիկ» (2021թ. «Հայրենասիրական միություն» ՀԿ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2022թ., ՊՆ), «ՀՀ զինված ուժեր. 30 տարի» հոբելյանական (2022թ., ՊՆ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար»  2-րդ աստիճանի (2022թ.) մեդալներով, «Կրթության երախտավոր» ոսկե հուշամեդալով (2012թ.):

Акоб Арсенович Асланян
1988 г. окончил факультет истории и права Ереванского государственного педагогического института им. Х. Абовяна.
1971-1972 гг. - рабочий центральной станции «Армглавэнерго».
1972-1974 и 1977-1978 гг.– рабочий - слесарь конторы по озеленению Мясникянского района Еревана. 1978-1982 гг. – товаровед, затем инженер всесоюзного объединения «Союзинтергазстрой». 1987-1994 гг. – педагог Ереванской школы N 149 . 1994-2002 гг. – педагог, заведующий кафедрой истории Ереванского лицея им. А.Ширакаци. 2000-2003 гг. – педагог Ереванского лицея «Алгоритм». 2003-2010 гг. - педагог Ереванской школы N 164. 2010-2015 гг. - педагог Ереванской старшей школы N 127. Февраль – июль 2011 г. – заместитель начальника управления общего образования мэрии Еревана. 2015-2018 гг. – преподаватель ООО «Образовательный комплекс «Глобалбридж». 2018-2019 гг. – директор ГНКО «Центр Родина-Диаспора» Министерства диаспоры РА. Июнь - декабрь 2020 г. – советник директора ГНКО «Армлес» Министерства окружающей среды.
2016-17 декабря 2024гг. – член партии "Гражданский договор".
Участник трех арцахских войн.
24.12.2020-02.08.2021гг. – депутат НС (блок партий “Мой шаг”, территориальный избирательный список избирательного округа N1). Член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта. Член фракции “Мой шаг" 20 июня 2021г. избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку партии “Гражданский договор”.
Награжден нагрудными знаками «Участник боевых действий 1992-1994гг.» (1997г. МО) и «Участник апрельской войны 2016 г.» (2019г. Союз смертников «Орел»), орденами «Вазген Саркисян» (2007г. Союз смертников «Орел») и «Рыцарство Тиграна Великого» (2016 г.), медалями «Материнская признательность» (2007 г., Республика Арцах), «Гарегин Нжде» (2010 г., МО), «Боевая служба» (2016 г., РА), «Драстамат Канаян» (2013 г., МО), «Воин Отечества» (2013 г., ОО «Воин») , юбилейной медалью “Вооруженные Силы РА. 20 лет” (2022г., МО) юбилейной медалью “Вооруженные Силы РА. 30 лет” (2022г., МО) медалью“За заслуги перед Отечеством” 2-й степени(2022г.), золотой памятной медалью «Сподвижник образования» (2012 г.).