Ծնվել է 1989թ. հունվարի 19-ին Երեւանում:
2011թ. ավարտել է ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի թյուրքագիտության բաժինը (բակալավրիատ): 2013թ.՝ նույն բաժնի մագիստրատուրան: 2016թ.՝ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը (բակալավրիատ):
2016-2018թթ. եղել է «Համալսարանականներ» համատիրության կառավարիչ:
2017 թվականից «Հանուն միջազգային կոնվենցիաների պաշտպանության» ՀԿ փոխնախագահ է: 2018թ. եղել է «Իմ քայլը» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ:
2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր եղել է Երեւանի ավագանու անդամ: 2018-2020թթ.՝ Վայոց ձորի մարզպետ: 2020-2021թթ.՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության աշխատակազմի ղեկավար:
2021 թվականի հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համապետական ընտրական ցուցակով:

Трдат Норикович Саргсян
В 2011 г. окончила отделение тюркологии факультета востоковедения ЕГУ (бакалавриат). В 2013 г. - магистратуру того же факультета. В 2016 г. - юридический факультет ЕГУ (бакалавриат).
2016-2018 гг. - управляющий кондоминиума "Амалсаранаканнер" (Университетские”).
С 2017 года – заместитель председателя ОО «Во имя защиты международных конвенций». 2018 г. - член инициативной группы движения «Мой шаг».
Сентябрь - октябрь 2018 г. – член Муниципального совета Еревана. 2018-2020 гг. – губернатор Вайоцдзорской области. 2020-2021 гг. - руководитель аппарата партии «Гражданский договор».
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку партии «Гражданский договор».