Հրանուշ Հրանտի Հակոբյան
1975թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, 1994թ.՝ իրավաբանական ֆակուլտետը, 1989թ.՝ ԽՄԿԿ ԿԿ առընթեր հասարակական գիտությունների ակադեմիան (Մոսկվա): Մաթեմատիկոս: Իրավաբան: Քաղաքագետ: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ: Գավառի պետական համալսարանի պրոֆեսոր: Պարգեւատրվել է Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանով (1986թ.): 2 գրքի եւ 26 գիտական հոդվածի հեղինակ:
1975-1983թթ. ԵՊՀ-ում աշխատել է դասախոս-ընթերակա, 1978-1983թթ.՝ ԵՊՀ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, քարտուղար, 1983-1990թթ.`ՀԼԿԵՄ Կենտկոմի քարտուղար, առաջին քարտուղար, ՀամԼԿԵՄ ԿԿ բյուրոյի անդամ: 1986-1990թթ. եղել է ՀԽՍՀ ԳԽ պատգամավոր, ԳԽ նախագահության անդամ: 1996-1998թթ.՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար:
1990-1995թթ.՝ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 203 ընտրատարածք): ԳԽ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
1995-1996թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 121 ընտրատարածք): ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ: 1995-1997թթ. եղել է ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, 1996թ.՝ Միջխորհրդարանական միության անդամ, Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Կանանց առողջության պահպանման ասոցիացիայի համանախագահ: «Երեւան», «Քեմբրիջ-Երեւան», «Հայաստանի մանկատներ» հիմնադրամների հոգաբարձու, «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի» հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 41 ընտրատարածք): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, ապա «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար: Անկուսակցական:

Родилась 12 апреля 1954 г. в с. Сарухан района им. Камо.
Окончила факультет прикладной математики (1975) и юридический факультет (1994) Ереванского государственного университета, в 1989 г. Академию общественных наук при ЦК КПСС. Математик. Юрист. Политолог. Кандидат юридических наук, доцент. Профессор Гаварского государственного университета. Награждена орденом Дружбы народов (1986). Автор двух книг и 26 научных статей.
В 1975-1983 гг. работала преподавателем-ассистентом в ЕГУ, в 1978-1983 гг. заместитель секретаря, секретарь комитета ЛКСМ ЕГУ, в 1983-1990 гг. секретарь, первый секретарь ЦК ЛКСМА, член бюро ЦК ВЛКСМ.
В 1986-1990 гг. была депутатом ВС Армянской ССР, членом Президиума ВС.
В 1996-1998 гг. министр социального обеспечения РА.
В 1990-1995 гг. депутат ВС (избирательный округ N 203). Заместитель председателя Постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам ВС.
В 1995-1996 гг. депутат НС (избирательный округ N 121). Председатель Постоянной комиссии по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы НС. Член фракции “Республика”.
В 1995-1997 гг. заместитель председателя комиссии по социальным вопросам Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ.
В 1996 г. член Межпарламентского союза, председатель Международной ассоциации армянских женщин, сопредседатель Ассоциации охраны здоровья женщин. Попечитель фондов “Ереван”, “Кембридж-Ереван”, “Детские дома Армении”, сопредседатель Совета попечителей “Армяно-американского центра здоровья”.
В 1999-2003 гг. избрана депутатом НС (избирательный округ N 41). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Во фракциях и депутатских группах не состояла, затем секретарь депутатской группы “Народный депутат”.