Սուքիաս Հեգելի Ավետիսյան
1981թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղը: Ճարտարագետ-շինարար: Բնության եւ հասարակության գիտությունների միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս: Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ ԳԽ «Աշխատանքային գերազանցության համար» մեդալով (1981թ.):
1982-1983թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1981-1982թթ. եւ 1984-1989թթ. աշխատել է ԵրՊԻ Լենինականի մասնաճյուղի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, էլեկտրատեխնիկական գործարանի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, ՀԼԿԵՄ Լենինականի քաղկոմի կազմակերպական բաժնի վարիչ, ՀԼԿԵՄ Մոսկովյան շրջկոմի առաջին քարտուղար, 1989-1990թթ.՝ ՀԿԿ Լենինականի քաղկոմի հրահանգիչ: 1990-1991թթ. «Շիրակշին» տրեստում եղել է գեոդեզիստ-ճարտարագետ,1991-1993թթ.՝ Լենինականի Մոսկովյան շրջխորհրդի գործկոմի բնակտնտեսության արտադրական վարչության գլխավոր ճարտարագետ, 1994-1996թթ.` Գյումրու քաղխորհրդի գործկոմի նախագահի տեղակալ, բնակկոմունալ տնտեսության վարչության պետ, 1996-1999թթ.` Գյումրու քաղաքապետի տեղակալ:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 52 ընտրատարածք): «Բարեփոխումներ», ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 61 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Сукиас Гегелевич Аветисян
В 1981 г. окончил Ленинаканский филиал Ереванского политехнического института. Инженер-строитель. В 2004 г. окончил аспирантуру Института управления и экономических реформ при Правительстве РА. Академик Международной академии экологии и общества. Кандидат экономических наук. Награжден медалью ВС СССР “За трудовое отличие” (1981). В 1982-1983 гг. служил в Советской Армии.
В 1981-1982 гг. и 1984-1989 гг. работал в Ленинаканском филиале ЕрПИ секретарем комитета ЛКСМ, секретарем комитета ЛКСМ Электротехнического завода, заведующим организационным отделом Ленинаканского горкома ЛКСМА, первым секретарем Московского райкома ЛКСМА, в 1989-1990 гг. инструктором Ленинаканского горкома КПА.
В 1990-1991 гг. работал инженером-геодезистом в тресте “Ширакстрой”, в 1991-1993 гг. – главным инженером Управления жилищного хозяйства исполкома Московского райсовета г. Гюмри, в 1994-1996 гг. заместитель председателя исполкома горсовета г. Гюмри, начальник управления жилищно-коммунального хозяйства, в 1996-1999 гг. заместитель мэра г. Гюмри.
В 1995-1999 гг. депутат НС (избирательный округ N 52). Член депутатской группы “Реформы”, затем “Еркрапа”.
В 1999-2003 гг. депутат НС (избирательный округ N 61). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопроса НС.Член фракции “Единство”.