Աշոտ Ռոբերտի Տոնոյան
1974-1976թթ. աշխատել է ՀԽՍՀ թեթեւ արդյունաբերության մինիստրության հաշվիչ կենտրոնում` որպես տեխնիկ, 1978-1985թթ.` «Ռելե» գործարանում` կարգավորող վարպետ: 1985թ. հիմնադրել է «Երամ» սննդի կոոպերատիվը: 1991-1996թթ. աշխատել է «Տիգրիս» շինարարական կոոպերատիվում` որպես գլխավոր ինժեներ: 1996թ. հիմնադրել է «Ռոբերտ» շինարարական ՍՊԸ-ն եւ զբաղեցրել տնօրենի պաշտոնը: 2002թ. հիմնադրել է «Տոնուս» ծածկերի բարձրացման մեթոդով մասնագիտացված շինարարական  ՍՊԸ-ն, որը 2006 թվականից նաեւ «Ռոբերտ» ՍՊԸ-ի իրավահաջորդն է: Զբաղեցնում է «Տոնուս» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը:
2006թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի պատվավոր անդամ:
2006թ. հայ-ուկրաինական սպորտային կապերի զարգացմանը մատուցած ծառայությունների համար Ուկրաինայի Հանրապետության Նախագահի կողմից պարգեւատրվել է հուշամեդալով, իսկ Հայաստանում օլիմպիական շարժման զարգացմանը մատուցած ծառայությունների համար` ՀԱՕԿ-ի ոսկե շքանշանով: 2007թ. Վանաձորի «Սանահին» կառավարման ինստիտուտի ատեստացիոն հանձնաժողովի որոշմամբ նրան շնորհվել է  «Սանահին» կառավարման ինստիտուտի պատվավոր պրոֆեսորի կոչում, Ասպետների միջազգային միության կողմից` ասպետի կոչում: Շնորհվել է նաեւ Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի պատվավոր դոկտորի կոչում:
ՀՀ քիքբոքսինգի ազգային ֆեդերացիայի եւ «Զեյթուն» մարզական ակումբի պատվավոր նախագահ, «WPKA» քիքբոքսինգի աշխարհի ֆեդերացիայի կազմխորհրդի եւ «Inernational Police-Motor Corporations» միջազգային կազմակերպության անդամ, «Սոզվեզդիա» միջազգային գիտական, մշակութային, սպորտային կազմակերպության խորհրդի անդամ:

He was born on March 5, 1958 in Yerevan.
1974-1976 he worked as a technician in the computing center of the ASSR Ministry of Light Industry. 1978-1985 he worked as a regulating foreman in Yerevan Relay factory. In 1985 he founded Yeram food cooperative. 1991-1996 he was chief engineer at Tigris construction cooperative. In 1996 he founded Robert Ltd, in 2002 he founded Tonus specialized construction Ltd by the method of lifting covers, which from 2006 has also been legal successor Robert Ltd and became general director of Tonus Ltd.
On May 19, 2006 he was elected an honoured member of Kanaker-Zeytun community.
In 2006 he was awarded a memorial medal of the President of the Republic of Ukraine.medal for services rendered to the development of the Armenian-Ukrainian sport relations (2006), a gold medal of the Armenian National Olympic Committee for the services to the development of the Olympic movement in Armenia, he was granted an honoured professor of Vanadzor Sanahin Management Institute by the decision of the Attestation Committee /2007/. He was granted the title of Knight of the Knights’ International Union. He is an honoured doctor of the International Academy of Sciences on Nature and Society /2007/.
He is an honoured president of RA Kick-boxing National Federation and Zeytun sport club, he is a member of the organizational board of World Pan Amateur Kick-boxing Association/WPKA and International Police-Motor Corporations international organization, he is a member of Sozvezdia international scientific, cultural, sport organization.