Ծնվել է 1968թ. փետրվարի 7-ին Երեւանում:
1984-1986թթ. եղել է «Աշխատանք» կամավոր մարզական ընկերությունում բանվոր, 1987թ.՝ Երեւանի թիվ 4 հացի գործարանի բանվոր:
1987-1989թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1989-1990թթ. «Սիրիուս» գործարանում աշխատել է փականագործ, 1990-1995թթ.` Երեւանի ալրաղաց գործարանում` պահեստապետ, փոխտնօրեն:
1995-1996թթ. եղել է «Բջնի» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն, 1996-1999թթ.՝ Երեւանի ալրաղաց գործարանի իրացման բաժնի պետ, 2002թ.` «Երեւանի ալրաղաց» ՓԲԸ նախագահ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 4 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն», ապա խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, այնուհետեւ «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 6 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:

Levon Sargsyan was born on February 7, 1968 in Yerevan.
Mr. Sargsyan graduated with a degree in economics from the Yerevan Institute of National Economy in 1993. From 1984-1986 he was a worker in the Ashkhatank Volunteer Sport Company. In 1987 he worked in Yerevan Bread Factory # 4. From 1987-1989 he served in the Soviet Army. From 1989-1990 he worked as a metalworker in Sirius Factory. From 1990-1995 he worked first as a storekeeper and later deputy director at the Yerevan Flour Factory. From 1995-1996 he was the executive director of Bjni OJSC. From 1996-1999 he was the head of the sales division in Yerevan Miller Factory. In 2002 he became the president of Yerevan Miller CJSC.
1999-2003 was his first term as a deputy of the NA (electoral district # 4) and he was on the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was a member of first the Stability Faction, later he was not a member of any faction or deputy group and then he joined the “People's Deputy” Deputy Group.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district # 6). He was a member of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs and a member of the “People's Deputy” Deputy Group.