Ծնվել է 1961թ. սեպտեմբերի 15-ին Երեւանում:
1985թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-սիստեմատեխնիկ: Ինֆորմատիկայի միջազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ: 1978-1989թթ. «Սիրիուս» գործարանում աշխատել է բանվոր, փականագործ, արտադրամասի պետ, տնօրեն: 1991թ. եղել է «Վան» գործարանի տնօրեն, 1992-1994թթ.՝ ՀՀ արդյունաբերության նախարարության տնտեսական կապերի գլխավոր վարչության պետ, նախարարի խորհրդական, 1995-1999թթ.՝ «ՍԻԼ կոնցեռն» ՍՊԸ նախագահ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 12 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 15 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:

Khachatur Sukiasyan was born on September 15, 1961 in Yerevan.
Mr. Sukiasyan graduated from the Yerevan Polytechnic Institute in 1985. He is an engineer-system technician. He is a Corresponding Member of the International Informatics Academy.
From 1978-1989 he worked first as a worker, later metalworker, then field head and eventually director of Sirius Factory. In 1991 he was the director of Van Factory. From 1992-1994 he was the head of the Economic Relations General Department in the RA Ministry of Industry and also advisor to the Minister. From 1995-1999 he was the president of Sil Concern Ltd.
1999-2003 was his first term as a deputy of the NA (electoral district # 12) and he was a member of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was not a member of any of the faction or deputy group.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district #15). He was a member of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was not a member of any faction or deputy group.