Ծնվել է 1942թ. հունվարի 25-ին Երեւան քաղաքում:
1962թ. ավարտել է Երեւանի թիվ 2 պրոֆտեխուսումնարանը, 1975թ.` Կիեւի թեթեւ արդյունաբերության տեխնոլոգիական ինստիտուտը: Ինժեներ-տեխնոլոգ:
1959թ. աշխատել է Երեւանի պահածոների գործարանում` որպես բանվորուհի,.1962-1965թթ.` Երեւանի թիվ 5 կարի ֆաբրիկայում` արտադրամասի վարպետ, 1965-1975թթ.` Երեւանի սարքաշինական գործարանում` ավագ ապրանքագետ, այնուհետեւ արտահանման բաժնի պետ, 1975-1979թթ.` Հայաստանի թեթեւ արդյունաբերության նախարարության պլանատնտեսագիտական վարչությունում` որպես կարի, կոշիկի եւ կաշվե գալանտերեայի բաժնի գլխավոր տնտեսագետ, բաժնի պետ: 1982-1985թթ. նշանակվել է Երեւանի Կլարա Ցետկինի անվան ԿԱՄ «Կրասնի Շվեյնիկ» մասնաճյուղի տնօրեն, իսկ 1985թ.` նույն նախարարության կազմում տեղափոխվել Երեւանի «Գարուն» ԿԱՄ գլխավոր տնօրեն: 1987-1991թթ. եղել է ՀԽՍՀ շրջանային պատգամավոր, 1989-1992թթ.` ԽՍՀՄ Գերագուն խորհրդի պատգամավոր: 1991-1997թթ. եղել է ՀՀ կանանց համահայկական միության վարչության անդամ, 1993-1997թթ.` Հայ Առաքելական եկեղեցու Արարատյան թեմի վարչության անդամ, 1996-2007թթ.` ՀՀ Արդյունաբերողների եւ գործատուների միության նախագահության անդամ: 1997-2007թթ. ընտրվել է «Գարուն» ԲԲԸ խորհրդի նախագահ եւ գործադիր տնօրեն:
1999թ. պարգեւատրվել է ՀՀ արդյունաբերողների եւ գործատուների միության Ոսկե մեդալով, 2000թթ. արժանացել է ԱՄՆ կենսագրական ինստիտուտի «Դարի մարդ» կոչմանը, 2001թ. ԼՂՀ նախագահի կողմից պարգեւատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կանանց խորհրդի նախագահ:

Гоар Агабековна Енокян
В 1962 г. окончила ереванское профессионально-техническое училище N 2, в 1975 г. - Киевский технологический институт легкой промышленности. Инженер-технолог.
В 1959 г. работала в качестве рабочей на Ереванском консервном заводе, в 1962-1965 гг. –мастером цеха на Ереванской швейной фабрике N5, в 1965-1975 гг. – старшим товароведом, затем заведующей экспортным отделом Ереванского приборостроительного завода, в 1975-1979 гг. – главным экономистом, заведующим отделом швейной, обувной и кожно-галантерейной промышленности Планово-экономического Управления Министерства легкой промышленности Армении, в 1982-1985 гг. назначена директором филиала "Красный швейник" Ереванского швейного производственного объединения им. Клары Цеткин, а в 1985 г. переведена на должность генерального директора ШПО "Гарун" того же министерства.
1987-1991 гг. являлась районным депутатом Армянской ССР, в 1989-1992 гг. – депутат Верховного Совета СССР.
1991-1997 гг. являлась членом правления Всеармянского союза женщин РА, в 1993-1997 г.г. - членом правления Араратской епархии Армянской Апостольской Церкви, в 1996-2007 гг. - членом Президиума Союза производителей и работодателей РА. В 1997-2007 гг. избиралась и являлась председателем Совета и исполнительным директором ОАО "Гарун".
В 1999 г. награждена Золотой медалью Союза производителей и работодателей РА, в 2000 г. Биографическим институтом США удостоена звания "Человек века", в 2001 г. Президентом НКР награждена медалью "Мхитар Гош".
12 мая 2007г. избрана депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения"). Председатель женского совета партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения").