Էռնեստ Միքայելի Սողոմոնյան
1971թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան ՀՄԻ ֆիզիկայի ֆակուլտետը, 1983թ.` Հասարակական գիտելիքների համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետը, 1986թ.` Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետը: Ֆիզիկայի ուսուցիչ, փիլիսոփա, ինժեներ-սիստեմատեխնիկ:
1971-1981թթ. դասավանդել է Երեւանի մի շարք ուսումնական հաստատություններում, ընտրվել ՀԼԿԵՄ եւ արհմիութենական կոմիտեների ղեկավար: 1972-1973թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ Երեւանի քաղկոմի բաժնի վարիչ, 1981-1986թթ.` «Գիտելիք» ընկերության Սովետականի շրջանի պատասխանատու քարտուղար, «Բազալտ» գործարանի կուսակցական կոմիտեի քաղաքական լուսավորության կաբինետի վարիչ, 1986-1989թթ.` ՀԿԿ Մաշտոցի շրջանային կոմիտեի բաժնի վարիչ, 1994-1997թթ.` ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի գլխավոր մասնագետ:
1995-1999թթ. եղել է  ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ:
2005-2007թթ.` Պետական կառավարման ակադեմիայի դոցենտ:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: 1998 թվականից Հայաստանի սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության նախագահն է:

Эрнест Михайлович Согомонян
В 1971 году окончил физический факультет АПИ им. Х Абовяна, в 1983 г. – философский факультет Университета общественных наук, в 1986 г. – факультет вычислительной техники Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Преподаватель физики, философ, инженер-систематехник.
1971-1981 гг. - преподавал в ряде учебных заведений Еревана, избирался руководителем комитета ЛКСМА и профсоюзных комитетов. В 1972-1973 г.г. являлся заведующим отделом Ереванского городского комитета ЛКСМА, в 1981-1986 гг. – ответственным секретарем общества "Знание" Советского района, заведующим кабинетом политпросвещения партийного комитета завода "Базальт", в 1986-1989 гг. – заведующим отделом Маштоцкого районного комитета КПА, в 1994-1997 гг. – главным специалистом Аппарата Президента РА.
1995-1999 гг. -  депутат НС РА. Член Постоянной комиссии  по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции "Республика".