Կարեն Սարգսի Կարապետյան
1982թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: 1989թ. գերազանցությամբ ավարտել է Դոնի Ռոստովի (ՌԴ) բարձրագույն քաղաքական դպրոցը: Ճարտարագետ-մեխանիկ: Քաղաքագետ: Տնտեսագետ:
1982-1983թթ. Կալինինոյի շրջանում աշխատել է ուսուցիչ, 1983-1985թթ.՝ հակակարկտային ջոկատի ճարտարագետ, ավագ ճարտարագետ, 1985-1987թթ.՝ ՀԼԿԵՄ Տաշիրի շրջկոմի գյուղբաժնի վարիչ, քարտուղար, 1988-1989թթ.՝ ՀԿԿ Տաշիրի շրջկոմի հրահանգիչ: 1990-1993թթ. եղել է «ՍԻԿ» արտադրաառեւտրային ձեռնարկության (Դոնի Ռոստով) գլխավոր տնօրեն, 1993-1999թթ.՝ Տաշիրի արծնապատ ամանեղենի գործարանի տնօրեն, այնուհետեւ նույն ԲԲԸ խորհրդի նախագահ:
1995-1999թթ.՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 139 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 50 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն» պատգամավորական խմբի քարտուղար, ապա «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար:
2003-2007թթ. Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 39 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի ղեկավար:

Родился 2 марта 1961г. в с. Каракилиса Калининского района.
В 1982г. окончил Ереванский политехнический институт, в 1989г. с отличием окончил Высшую политическую школу в Ростове-на-Дону (РФ). Инженер-механик. Политолог. Экономист.
1982-1983гг.- учитель в Калининском районе.
1983-1985гг.- инженер, старший инженер противоградового отряда.
1985-1987гг.- заведующий, секретарь сельского отдела Таширского райкома ЛКСМА.
1988­1989гг.-инструктор Таширского райкома КПА.
1990-1993гг.-генеральный директор торгово-промышленного предприятия “СИК” (Ростов-на-Дону).
1993-­1999гг.- директор Таширского завода эмалированной посуды, затем председатель совета того же ОАО.
1995-1999гг. - депутат НС (избирательный округ N 139). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член депутатской группы “Реформы”.
1999-2003гг.- депутат НС (избирательный округ N 50). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Секретарь депутатской группы “Стабильность”, затем руководитель депутатской группы “Народный депутат”.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N 39). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Руководитель депутатской группы “Народный депутат”. С 22 июля 2006 г. член РПА.
12 мая 2007 года избран депутатом НС по избирательному округу N 43.
30 сентября 2008 года Указом Президента Республики Армения назначен Руководителем Аппарата Президента РА.