Ծնվել է 1954թ. ապրիլի 12-ին Կամոյի շրջանի (այժմ Գավառ) Սարուխան գյուղում:
1975թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, 1989թ.` Մոսկվայի ԽՄԿԿ Կենտկոմին կից հասարակական գիտությունների ակադեմիան, 1994թ.` Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Մաթեմատիկոս, իրավաբան, քաղաքագետ: Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր:
1975-1983թթ. ԵՊՀ-ում աշխատել է որպես դասախոս-ընթերակա: 1978-1983թթ. ընտրվել է ԵՊՀ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, ապա` քարտուղար: 1983-1985թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ կենտկոմի քարտուղար:1985-1990թթ.` ղեկավարել է Հայաստանի Երիտասարդական կազմակերպությունը, ՀամԼԿԵՄ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ /Մոսկվա/:
1986-1990թթ. ընտրվել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, Գերագույն Խորհրդի նախագահության անդամ:
1990-1995թթ.` մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Գերագույն խորհրդի պատգամավոր (թիվ 203 ընտրատարածք): Գերագույն Խորհրդի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
1995-1996թթ.` ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 121 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի Սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ:
1995-1997թթ. եղել է ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, 1996թ.-ից Միջխորհրդարանական միության անդամ։
1996-1998թթ.` նշանակվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար:
1999-2003թթ. մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 41 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար:
2003-2007թթ. դարձյալ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 2003թ. Միջխորհրդարանական միությունում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՄՄ-ի կին խորհրդարանականների համակարգող կոմիտեի անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
2007թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2008թ. հունիսի 27-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի նախագահ:
Երեւանի պետական համալսարանի, Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի եւ Գավառի պետական համալսարանի խորհուրդների անդամ է։
1998թ. պաշտպանել է թեկնածուական, իսկ 2006թ. դոկտորական թեզերը։ Գավառի պետական համալսարանի պրոֆեսոր։
Դասախոսում է Գավառի պետական համալսարանում եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում: 4 գրքի եւ 40-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Կանանց առողջության պահպանման ասոցիացիայի համանախագահ: «Երեւան», «Քեմբրիջ-Երեւան», «Հայաստանի մանկատներ» հիմնադրամների հոգաբարձու, «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի» հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ:
Պարգեւատրվել է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանով, բազմաթիվ պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, մեդալներով:

Родилась 12 апреля 1954г. в с. Сарухан района им. Камо (ныне Гавар).
В 1975г. окончила факультет прикладной математики Ереванского государственного университета, в 1989г. - Московскую академию общественных наук при ЦК КПСС, в 1994г. – юридический факультет Ереванского государственного университета. Математик, политолог, юрист. Доктор юридических наук.
1975-1983гг. - преподаватель-ассистент в ЕГУ.
1978-1983гг. - заместитель секретаря, затем секретарь комитета ЛКСМ ЕГУ.
1983-1985гг. - секретарь ЦК ЛКСМ Армении.
1985-1990гг. - руководитель Молодежной организацией Армении, член Бюро ЦК ВЛКСМ (Москва).
1986-1990гг. - депутат Верховного Совета Арм.ССР, член Президиума Верховного Совета.
1990-1995гг. - депутат Верховного Совета Арм.ССР (мажоритарная избирательная система, избирательный округ N 203). Заместитель председателя Постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Верховного Совета.
1995-1996гг. - депутат НС (избирательный округ N 121). Председатель Постоянной комиссии по социальным вопросм, вопросам здравоохранения и охраны природы НС. Член фракции "Республика".
1995-1997гг. - заместитель Председателя Комиссии по социальным вопросам МПА СНГ. С 1996 года член Межпарламентского Союза.
1996-1998гг. - Министр социального обеспечения РА.
1999-2003гг. - депутат НС (мажоритарная избирательная система, избирательный округ N 41). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Секретарь депутатской группы "Народный депутат".
2003-2007гг. - депутат НС (мажоритарная избирательная система, избирательный округ N 41). Председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования и культуры НС. Член фракции РПА.
В 2003г. - руководитель делегации НС в Межпарламентском Союзе. Член Координационного комитета женщин-парламентариев МС.
12 мая 2007 года избрана депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии.
7 июня 2007 года избрана председателем Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС.
В 1998г. защитила кандидатскую, а в 2006г. докторскую диссертации, профессор Гаварского государственного университета.
Преподаватель Гаварского государственного университета и государственной Академии управления РА.
Член советов Ереванского государственного университета, Ереванского лингвистического университета имени В.Брюсова и Гаварского государственного университета.
Председатель Международной ассоциации армянских женщин, сопредседатель Ассоциации по охране здоровья женщин. Попечитель фондов "Ереван", "Кембридж-Ереван", "Детские дома Армении", сопредседатель попечительского совета "Армяно-американского центра здоровья".