Ծնվել է 1954թ. ապրիլի 12-ին Կամոյի շրջանի (այժմ Գավառ) Սարուխան գյուղում:
1975թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, 1989թ.` Մոսկվայի ԽՄԿԿ Կենտկոմին կից հասարակական գիտությունների ակադեմիան, 1994թ.` Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Մաթեմատիկոս, իրավաբան, քաղաքագետ: Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր:
1975-1983թթ. ԵՊՀ-ում աշխատել է որպես դասախոս-ընթերակա: 1978-1983թթ. ընտրվել է ԵՊՀ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, ապա` քարտուղար: 1983-1985թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ կենտկոմի քարտուղար:1985-1990թթ.` ղեկավարել է Հայաստանի Երիտասարդական կազմակերպությունը, ՀամԼԿԵՄ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ /Մոսկվա/:
1986-1990թթ. ընտրվել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, Գերագույն Խորհրդի նախագահության անդամ:
1990-1995թթ.` մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Գերագույն խորհրդի պատգամավոր (թիվ 203 ընտրատարածք): Գերագույն Խորհրդի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
1995-1996թթ.` ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 121 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի Սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ:
1995-1997թթ. եղել է ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, 1996թ.-ից Միջխորհրդարանական միության անդամ։
1996-1998թթ.` նշանակվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար:
1999-2003թթ. մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 41 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար:
2003-2007թթ. դարձյալ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 32 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 2003թ. Միջխորհրդարանական միությունում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՄՄ-ի կին խորհրդարանականների համակարգող կոմիտեի անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
2007թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2008թ. հունիսի 27-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի նախագահ:
Երեւանի պետական համալսարանի, Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի եւ Գավառի պետական համալսարանի խորհուրդների անդամ է։
1998թ. պաշտպանել է թեկնածուական, իսկ 2006թ. դոկտորական թեզերը։ Գավառի պետական համալսարանի պրոֆեսոր։
Դասախոսում է Գավառի պետական համալսարանում եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում: 4 գրքի եւ 40-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Կանանց առողջության պահպանման ասոցիացիայի համանախագահ: «Երեւան», «Քեմբրիջ-Երեւան», «Հայաստանի մանկատներ» հիմնադրամների հոգաբարձու, «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի» հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ:
Պարգեւատրվել է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանով, բազմաթիվ պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, մեդալներով:

07.06.2007 - 27.06.2008
In 1975 she graduated from the Department of Applied Mathematics of Yerevan State University, in 1989 - the Academy of Public Sciences affiliated with Moscow USSR Central Committee, in 1994 - the Law Department.  She is a specialist on mathematics, law and politology, Doctor of Law.
In 1975-1983 she worked as a lecturer-assistant at Yerevan State University (YSU). In 1978-1983 she was elected as a deputy secretary, then secretary of YSU LCYU. In 1983-1985 she was the secretary of the LCYU Central Committee. In 1985-1990 she led the Armenian Youth Organisation. She was member of Bureau of the All-Union LCYU Central Committee Bureau /Moscow/.
In 1990-1995 she was elected as a deputy of the Supreme Council (electoral district # 203). She worked as a Deputy Chairperson of NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs.
In 1995-1996 she was elected as a deputy of the National Assembly (electoral district # 121). She was Chairperson of the NA  Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment. She was a member of Hanrapetutiun/Republic faction.
In 1995-1997 she was Deputy Chairperson of the Commonwealth Independent States Inter-Parliamentary Union (CIS IPU), from 1996 - member of the Inter-Parliamentary Union.
In 1996-1998 she was appointed Minister of Social Security of the Republic of Armenia.
In 1999-2003 she was elected as a deputy of the National Assembly by majoritarian electoral system (electoral district # 41). She was a member of NA Standing Committee on Foreign Relations. She was also the secretary of the People’s Deputy Parliamentary Group.
In 2003-2007 she was a deputy of the National Assembly (electoral district # 32). She was the Chairperson of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, member of RPA Faction.  In 2003 she was the head of the delegation of the National Assembly to the Inter-Parliamentary Union (IPU), a member of the Coordinating Committee of Women Parliamentarians in the IPU.
On May 12, 2007 she was elected as a deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia by proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.
On June 7, 2007 she was elected as Chairperson of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport.
On June 27, 2008 by the decree of the RA President she was appointed Chairperson of the State Committee with the Diaspora of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
She is a member of the boards of Yerevan State University, Yerevan V. Brusov Lingistic University and Gavar State University.
In 1998 she defended her candidate, and in 2006 her doctoral theses. She is a professor of Gavar State University.
She teaches at Gavar State University and at the Academy of State Management of the Republic of Armenia. She is an author of 4 books and more than 40 scientific articles.
She is the President of the Armenian Women’s International Association, Co-Chairperson of the Women’s Health Preservation Association. She is a trustee of the foundations Yerevan, Cambridge-Yerevan, Armenian Orphanages. She is a Co-Chairperson of the Trustees’ Board of the Armenian-American Health Center.