Ծնվել է 1967թ. սեպտեմբերի 29-ին Երեւանում:
1992թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը, 1994թ.` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հատուկ դասընթացները, 1996թ.` Հայկական մենեջմենթի կենտրոնը (CEMA): Փիլիսոփա: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու: Ավելի քան 40 գիտական աշխատությունների հեղինակ:
1984-1985թթ. աշխատել է Երեւանի էլեկտրալամպերի գործարանում փորձարկող:
1985-1987թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1992-1995թթ. սովորել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի ասպիրանտուրայում: 1993թ. աշխատել է ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնում, 1993-1995թթ.` Մանկավարժական գիտությունների ԳՀԻ-ում՝ հասարակական գիտությունների բաժնի գիտաշխատող, 1995-1998թթ.` Հեռուստառադիոպետվարչության հասարակական-քաղաքական հաղորդումների բաժնում` մեկնաբան: 1996-1998թթ. եղել է «Հորիզոն» իրավական եւ քաղաքական ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, 1998-2000թթ.` Հայաստանի ազգային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող հաղորդումների խմբագրության գլխավոր խմբագիր, 2000-2002թթ.` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի փոխնախագահ:
2002-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): ՕԵ խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Մինչեւ 2006թ. մայիսի 25-ը Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, այնուհետեւ` նույն հանձնաժողովի անդամ: ՕԵ խմբակցության անդամ:

07.06.2007 - 23.04.2008
Mr. Shahgeldyan graduated from Yerevan State University in 1992, attended speĀ­cial courses at the American University of Armenia in 1994 and at the Armenian Center of Management (CEMA) in 1996. He is a philosopher, PhD of Political Sciences and author of more than 40 scientific studies.
2002-2003 was his first term as a deputy of the NA (proportional system, "Rule of Law" Party). He was a member of the "Rule of Law" Faction.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (proportional system, "Rule of Law" Party). Till May 25, 2006 he was  the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs. Then he was a member of the same Commitee.  He was a member of the "Rule of Law" Faction. On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by the proportional system from the "Rule of Law" Party.
On April 21, 2008 by the decree of the President of the Republic of Armenia he was appointed Minister of Emergency Situations of the Republic of Armenia.