Ծնվել է 1943թ. սեպտեմբերի 21-ին Բաքվում:
1966թ. ավարտել է Ադրբեջանի պետական մանկավարժական ինստիտուտը, 2005թ.` ՌԴ Մոսկովյան ղեկավար աշխատողների մասնագիտական վերապատրաստման եւ որակավորման բարձրացման պետական ակադեմիան: Մաթեմատիկայի եւ գծագրության ուսուցիչ: Իրավաբան-իրավագետ:
1960-1965թթ. աշխատել է Բաքվի թիվ 2 մանկատանը` որպես դաստիարակ, 1966-1967թթ.` Դաշքեսանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում` մաթեմատիկայի ուսուցիչ, 1967-1990թթ.` Հայաստանի տարբեր գիտահետազոտական ինստիտուտներում` սկսած կրտսեր գիտաշխատողից մինչեւ բաժնի վարիչ, եւ հաշվիչ կենտրոններում` սկսած բաժնի վարիչից մինչեւ տնօրենի տեղակալ: 1988-1991թթ. եղել է «Արցախ» հայրենակցական միության հիմնադիր անդամ եւ պատասխանատու քարտուղար, 1991-1995թթ.` ՀՀ ԳԽ Արցախի հարցերով հատուկ հանձնաժողովի գլխավոր փորձագետ, 1995-2004թթ. եւ 2006-2007թթ.` «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն: 2004-2006թթ. եղել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան:
2002 թվականից դասախոսում է Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում:
Կանանց հանրապետական խորհրդի անդամ, ՀՀ Նախագահին առընթեր արտաքին հարաբերությունների եւ մարդու իրավունքների հարցերի, Պաշտպանության նախարարությանն առընթեր անհայտ կորածների, պատանդների եւ զինգերիների հարցերի, Միգրացիայի եւ փախստականների վարչությանը կից փորձագիտական խորհրդի, ԱՀՌԾ-ի պատրաստման խորհրդի եւ աշխատանքային խմբի անդամ:

Лариса Асатуровна Алавердян
В 1966 году окончила Азербайджанский государственный педагогический институт, в 2005 г. - Московскую государственную академию профессиональной переподготовки и повышения квалификации руководящих работников РФ. Преподаватель математики и черчения. Юрист-правовед.
1960-1965 гг. работала в качестве воспитателя в бакинском детском доме N 2, в 1966-1967 гг. – учителя математики в средней школе N 2 Дашкесана, в 1967-1990 гг. – в различных научно-исследовательских институтах Армении – начиная от младшего научного сотрудника до заведующего отделом, и в вычислительных центрах - начиная от заведующего отделом до заместителя директора.
1988-1991 гг. - член-основатель и ответственнй секретарь земляческого союза "Арцах".
1991-1995 гг. – главный эксперт Специальной комиссии ВС РА по вопросам Арцаха.
1995-2004 гг. и в 2006-2007 гг. – исполнительный директорй общественной организации "Против правового произвола".
2004-2006 гг. -  Защитник прав человека РА.
С 2002 года преподает в Российско-Армянском (Славянском) университете.
Член Республиканского Совета женщин, член рабочих групп по внешним сношениям и вопросам защиты прав человека при Президенте РА, по вопросам пропавших без вести, заложников и военнопленных при Министерстве обороны РА, экспертного Совета при Управлении по миграции и беженцам, совета по разработке Стратегической программы по преодолению бедности.
12 мая 2007г. избрана депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Жарангутюн" ("Наследие").