Հեղինե Վաչեի Բիշարյան
1991թ. ավարտել է Կիրովականի պետական մանկավարժական ինստիտուտը եւ ստացել  հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցչի որակավորում: Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու:
1994թ.-ից աշխատում է Երեւանի թիվ 191 դպրոցում` որպես պատմության եւ իրավունքի ուսուցչուհի:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՕԵ խմբակցության քարտուղար:
2005թ. ընդունվել է աշխատանքի Երեւանի Բակունցի անվան պետական մանկավարժական քոլեջում` որպես մանկավարժ:
2005թ.մանկավարժի օրվա առթիվ արժանացել է Ա.Բակունցի անվան մեդալի:
2010թ. ընտրվել է Բնության եւ հասարակության մասին միջազգային ակադեմիայի (հայկական մասնաճյուղ) իսկական անդամ, ակադեմիկոս:

Егине Вачеевна Бишарян
В 1991г. окончила Кироваканский государственный педагогический институт. Учительница армянского языка и литературы. Кандидат педагогических наук.
1978-1988гг. - рабочая, мастер на Ереванском электроаппаратном заводе.
С 1994г. – учительница армянского языка и литературы в Ереванской средней школе N 191.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная изби­рательная система, партия “Оринац Еркир”) ("Страна Законности"). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Секретарь фракции “Ори­нац Еркир”. Член партии “Оринац Еркир”.
Действительный член Международной Академии Наук о природе и обществе. Академик.
12 мая 2007 года избрана депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Оринац Еркир" ("Страна Законности") .