Ծնվել է 1972թ. դեկտեմբերի 25-ին Երեւանում:
1994-1997թթ. ժամկետային զինվորական ծառայություն է անցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինվորական դատախազությունում, որտեղ աշխատել է որպես քննիչ, այնուհետեւ` ՀԿԳ ավագ քննիչ: 1997-1998թթ. աշխատել է Հայաստանի իրավագետների եւ քաղաքագետների միությունում` որպես իրավաբանական բաժնի մասնագետ, 1998-1999թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում` ավագ խորհրդատու, 1999-2002թթ.` «Օրինաց երկիր» խմբակցության փորձագետ, 1999-2004թթ.` ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, 2004-2005թթ.` մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի գլխավոր խորհրդական, 2005-2007թթ.` ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ:
2008թ.հուլիսի 22-ին նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար:

He was born on December 25, 1972 in Yerevan.
In 1994-1997 he served in the compulsory military service in Military Prosecutor’s Office of the Nagorno Karabakh Republic, where he worked as an investigator, then - senior investigator on Especially Important Issues. In 1997-1998 he worked in the Union of Lawyers and Political Scientists of the Republic of Armenia as a specialist of the Law division. In 1998-1999 he was senior adviser in the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs. In 1999-2002 he was an expert of Country of Law faction. In 1999-2004 he was a member of RA Central Electoral Commission. In 2004-2005 he was a Chief Adviser of the Minister of Culture and Youth Affairs. In 2005-2007 he was a member of RA Central Electoral Commission.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by proportional electoral system from the Country of Law party.
On July 22, 2008 he was appointed Chief of Staff to the National Security Council of the Republic of Armenia.