Ծնվել է 1971թ. հունվարի 2-ին Վրաստանի Հանրապետության Նինոծմինդայի շրջանի Սաթխա գյուղում:
1991թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետը: Մանկավարժ:
1984-1986թթ. ընտրվել է Սաթխա գյուղի միջնակարգ դպրոցի, իսկ 1987-1989թթ.` Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի աշխարհագրական բաժնի կոմերիտմիության քարտուղար: 1991-1992թթ. աշխատել է Նաիրիի շրջանի Գետամեջ գյուղի միջնակարգ դպրոցում` որպես պատմության, աշխարհագրության ուսուցիչ, այնուհետեւ` ուսմասվար: 1992-1995թթ. եղել է «Էջմիածնի ապրանքահումքային բորսա» ՍՊԸ տնօրեն, 1998-2001թթ.` Ռուսաստանի Դաշնության Տյումեն քաղաքի «Դրուժբա-98» ՍՊԸ տնօրեն, նույն ժամանակահատվածում ընտրվել է «Սուրբ Մարիամ» եկեղեցական համայնքի խորհրդի նախագահ: «Արտյուշ Սանոսյան եւ որդիներ» ՍՊԸ հիմնադիրներից մեկն է:
2003 թվականից հանդիսանում է «Վիրահայերի միասնություն» հասարակական կազմակերպության նախագահության անդամ:

Родился 2 января 1971 года в селе Сатха Ниноцминдского района Республики Грузия.
В 1991 году окончил историко-географический факультет педагогического института им. Х. Абовяна. Педагог.
1984-1986 гг. избирался секретарем комсомольской организации средней школы села Сатха, а в 1987-1989 гг. - географического отделения историко-географического факультета педагогического института им. Х. Абовяна.
!991-1992 гг. - работал учителем истории, географии, затем заведующим учебной частью средней школы села Гетамеч Наирийского района.
1992-1995 гг. - являлся директором ООО "Эчмиадзинская товарно-сырьевая биржа", в 1998-2001 гг. – директором ООО "Дружба-98" города Тюмени Российской Федерации, в тот же период был избран председателем Совета церковной общины "Сурб Мариам". Является одним из основателей ООО "Артюш Саносян и сыновья".