Ծնվել է 1971թ. հունվարի 2-ին Վրաստանի Հանրապետության Նինոծմինդայի շրջանի Սաթխա գյուղում:
1991թ. ավարտել է Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետը: Մանկավարժ:
1984-1986թթ. ընտրվել է Սաթխա գյուղի միջնակարգ դպրոցի, իսկ 1987-1989թթ.` Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի աշխարհագրական բաժնի կոմերիտմիության քարտուղար: 1991-1992թթ. աշխատել է Նաիրիի շրջանի Գետամեջ գյուղի միջնակարգ դպրոցում` որպես պատմության, աշխարհագրության ուսուցիչ, այնուհետեւ` ուսմասվար: 1992-1995թթ. եղել է «Էջմիածնի ապրանքահումքային բորսա» ՍՊԸ տնօրեն, 1998-2001թթ.` Ռուսաստանի Դաշնության Տյումեն քաղաքի «Դրուժբա-98» ՍՊԸ տնօրեն, նույն ժամանակահատվածում ընտրվել է «Սուրբ Մարիամ» եկեղեցական համայնքի խորհրդի նախագահ: «Արտյուշ Սանոսյան եւ որդիներ» ՍՊԸ հիմնադիրներից մեկն է:
2003 թվականից հանդիսանում է «Վիրահայերի միասնություն» հասարակական կազմակերպության նախագահության անդամ:

He was born on January 2, 1971 in the village of Satkha in Ninotsminda region of the Republic of Georgia.
In 1991 he graduated from the historical-geographical faculty of Yerevan Kh. Abovian State Pedagogical Institute. He is a teacher.
1984-1986 he was elected as a secretary of the LCYU Central Committee in the secondary school of the Satkha village then in 1987-1989 in the division of geography of the historical-geographical faculty in the Kh. Abovian State Pedagogical Institute. 1991-1992 he worked in the secondary school of the Getamej village in the Nairi region as a teacher of history, geography, later – head of teaching department. 1992-1995 he was director of Echmiadzin commodity-raw materials exchange Ltd. 1998-2001 head of the Druzhba-98 Ltd in the Tyumen city in the Russian Federation. During the same period he was elected as chairman of the board of the St. Mariam church community. He is one of the founders of the Artush Sanosyan and sons Ltd.