Միշա Արտաշի Ստեփանյան
1976թ. ավարտել է Հայկական անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտը: Գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու:
1968-1970թթ. ծառայել է բանակում:
1976թ. աշխատել է Երքաղսովետի անասնապահական տնտեսությունում`  որպես զոոտեխնիկ-սելեկցիոներ, 1977-1989թթ.` բրդի հանրապետական լաբորատորիայում` գլխավոր զոոտեխնիկ, 1989-1997թթ.` Արարատի բրդի նախնական վերամշակման ֆաբրիկայում` տնօրեն, 1997-2001թթ.` «Հայգորգ» միավորումում` գլխավոր տնօրեն, 2001-2007թթ.` «Արմեն-Կարպետ» ԲԲԸ-ում` գլխավոր տնօրեն: 2005-2006թթ. իրականացրել է «Գործազուրկների եւ հաշմանդամների մասնագիտական ուսուցման ծառայությունների» ծրագիրը:

He was born on February 24, 1949 in the city of Martuni in Gegharkunik marz.
In 1976 he graduated from Yerevan Cattle-Breeding and Veterinary Institute. He is a Candidate of Agricultural Sciences.
1968-1970 he served in the Soviet Army.
In 1976 he worked as a zootechnician-breeder in the animal husbandry of the Yerevan city Soviet. 1977-1989 he worked as a chief zootechnician in the wool republican laboratory. 1989-1997 he worked director in the Ararat wool factory of preliminary remaking. 1997-2001 he worked as general director of the Haygorg association. 2001-2007 he worked executive director of the Armen-Carpet OJSC. 2005-2006 he carried out the programme of the Service on the Specialized Study of the Unemployed and Invalids.